Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

15 Юни 2021, 00:01:36
Новини: Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).
   Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Индийска пръчица  (Прочетена 19347 пъти)
bayernmun50
1 кожа

Неактивен Неактивен

Публикации: 19

« -: 20 Декември 2008, 14:51:13 »

Индийска пръчица
                                                                                       Carausius morosus
Разпространение:Тропическите гори на южна Индия.В жизнената си среда предпочитат укритията на храстите,където прекарват голяма част от живота си и
където успяват да се опазят от естествените си врагове,благодарение на маскировката си.
Описание:Индийската пръчица е дървесно насекомо,безкрило,което в покой прилича на клонче със сивокафеникава или зелениква окраска.Има червено оцветена вдлъбнатинка в основата на предното краче.На размер достига до 10 см.
Терариум:Тъй като са дървесен вид,при подбирането на терариум,трябва да се има предвид,че за насекомите е по-важна неговата височина,отколкото размера на дъното.Обемът му може да е от порядъка на 25-30 литра.Броят на насекомите също е от значение за обема на бъдещия им дом.Терариумът се покрива плътно с мрежест капак.Необходима е отоплителна лампа.Малките насекоми могат да се отглеждат в по-малки съдове,като например пластмасова кутия с мрежест капак.Субстратът може да е от торфен мъх или обикновена почва(без химикали,торове)с дебелина от 5 до 7см.Декорацията включва клонки,живи растения,където насекомите ще намират укритие и възможност да се катерят,както правят в жизнената си среда,а и ще имат място,където необезпокоявани ще линеят.
Температура: 20-26 градуса
Влажност: 75-80%.Пулверизира се веднъж на ден.
Храна:Няма подбор на храната за малките и възрастните.Хранят се с листа от малина,липа,бръшлян,глог,роза,къпина,люляк,традесканция,птичи дрян,маруля.
Размножаване:Те се размножават чрез партеногенезис(женските снасят яйца без да са оплодени от мъжките).Отлагат до 3 яйца на ден в субстрата.Нимфите се излюпват след 5-6 месеца,а след още толкова са вече половозрели.Мъжките се срещат извънредно рядко.
Начин на живот:Насекомите са активни през деня и на смрачване,активността им зависи от наличието или отсъствието на храна.Живеят средно от 6 месеца до 1 година,тъй като бързото размножаване и бърз темп на растеж предопределят краткия им живот.

Източници:Статия на Джон Фускарис;
"Терариумни животни"-Ото Вернер
Активен
Nikola
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 203

« Отговор #1 -: 17 Април 2011, 14:52:54 »

Индийските пръчици ренегерират ли крайници ?  Huh?
Активен
W0lverine
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 31

« Отговор #2 -: 17 Април 2011, 16:24:42 »

Моите са регенерирали по 2-3 крака, така че няма проблем.
Активен
PerP
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 99

Nice

« Отговор #3 -: 27 Юни 2011, 15:50:28 »

Моята 1  Grin
Активен

one day until tomorrow ,two days to a day afterand it and it will always be repeated
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 241

« Отговор #4 -: 14 Януари 2013, 15:43:45 »

Отглеждам от няколко месеца и такова животно - Baculum extradentatum (така наречената аннамска пъчица).
При мен има 4 виетнамки и 6 още не разпознати от мен пръчлета (те са ларви или нимфи както се оказа че им казват). Всичките са ми момичета и както прочетох се размножават чрез партогенеза (може и да не съм запомнила точната дума  Huh?). Та за това съм ги нарекла Деви Анамови и те си живеят в девичариума, който е обикновен вертикален аквариум с малко субстрат и някаква водна палма за красотица и естествено храната им, къпинови и розови клонки,набодени в гъба и поставени във вазичка с вода. Стоят си като "пукели" по цял ден и не мърдат. Снощи най-после ги видях как се хранят БАВНО - те явно си живеят в някакво тяхно си време, което тече по друг начин, абе, като на забавен каданс. Мисля, че наблюдаването им граничи с медитативно състояние.... Една от девите е вече имаго и си хвърля яйцата директно върху субстрата. Много е трудно да се изровят от там, на успях да намеря десетина и им направих инкубаторче. Сега остава да почакам един-два месеца и се надявам да имам поколение от Деви Анамови.
Малко снимки на моите рогати момичета:

Активен
danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 233

« Отговор #5 -: 14 Януари 2013, 18:35:18 »

Цитат
на успях да намеря десетина и им направих инкубаторче.

Няма смисъл от инкубатор. Аз вече 5 години размножавам пръчки и не съм полагал абсолютно никакви грижи за яйцата. Просто поддържай по висока влага и температура Wink

Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 14 Януари 2013, 22:07:04 »

Какъв вид отглеждате?
Активен
danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 15 Януари 2013, 07:44:19 »

Отглеждам индийски пръчки (Carausius morosus).
Активен
Xaruno
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 632

« Отговор #8 -: 15 Януари 2013, 09:23:21 »

От къде намирате храна за тях зимата? А и за хората, които отглеждат страшилки или други подобни. Smiley
Активен

CHI MO NAMIDA MO NAI
danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 15 Януари 2013, 09:27:21 »

Обикновено по парковете все се намира някое листо от роза. А иначе имам замразени листа в хладилника.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 15 Януари 2013, 09:34:17 »

Все още се намира прясна къпина из околностите на София, а за всеки случай съм им насушила шипка, къпина и малко роза.
Тази сутрин заварих това в девичариума:

Снимките не се получиха много хубави, защото нямах време, но до довечера гледката нямаше да е толкова интересна.
Активен
Xaruno
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 632

« Отговор #11 -: 15 Януари 2013, 09:38:25 »

Сухо ядат ли?
Активен

CHI MO NAMIDA MO NAI
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 15 Януари 2013, 09:50:31 »

Големите (имаго) ги ядат, но ги предпочитат  попарени.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 12 Март 2013, 08:48:24 »

Търся съвет от знаещите.
Снощи заварих една от пръчиците (имаго) да яде яйцата, не че ми свиди, те са много, но какво ли и липсва.
Живеят в 30 л. аквариум 7 големи и 2 малки пръчици, храната е къпинови листа, влажност 55 -60%, температура 20-22 градуса, постлано е с кухненски кърпи, чистя им всяка седмица, овлажнявам два пъти на ден. Яйцата са в капачка от голяма кутия от нес кафе при тях в единия ъгъл.
Моля кажете, какво не правя както трябва, че си ядат децата....
Активен
S40R_T4
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 116

« Отговор #14 -: 26 Март 2013, 12:22:48 »

Взех си преди малко индийска пръчица,ноо сега забелязах че предния крак е паднах та искам да попитам за какъв период време ще го регенирира?
Активен

.... Smiley
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1347

« Отговор #15 -: 26 Март 2013, 14:07:20 »

Доколкото зная, те не регенерират изгубени крайници.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 26 Март 2013, 17:08:32 »

Щом е малка, няма проблем, при следващото линеене ще порасне ново краче.
Активен
danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 26 Март 2013, 17:34:05 »

При следващата смяна крачето ще е малко и завито. След още една смяна вече ще е като другите крайници ,но малко по- къс.
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1347

« Отговор #18 -: 27 Март 2013, 10:36:59 »

Доколкото зная, те не регенерират изгубени крайници.

"Човек се учи докато е жив"  Grin
Не знаех, че има насекоми, които регенерират крайници като паякообразните  Huh? Wonder.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
Steliyan Ivanov
1 кожа

Неактивен Неактивен

Публикации: 11

« Отговор #19 -: 21 Март 2016, 19:38:55 »

Колеги, нека казват тези които знаят. Коя е най подходящата храна за пръчиците след листа на къпина?
Активен

Coenobita clypeatus, 5 Serinus canaria, Cavia porcelus, Mus musculus, Eublepharis macularis, Ambistoma mexicanum,Nauphoeta cirenea, Blaptica dubia, Tenebrio molitor, Acheta domestica, Zoophobas morio, Grammostola rosea, achatina и рибки.
Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines