Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

12 Май 2021, 00:54:11
Новини: Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).
   Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 ... 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Нова форма за регистрация на диви животни  (Прочетена 73378 пъти)
ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 763

« -: 12 Март 2013, 16:11:37 »

Нова форма за регистрация на диви животни

Министерство на околната среда и водите стартира Кампания по регистрация на диви животни, отглеждани извън зоологически градини, спасителни центрове и центрове за отглеждане на защитени видове.

Регистрацията се извършва с цел повишаване на безопасността на хората и осигуряване на възможност за контрол върху начините, условията на отглеждане на диви животни и хуманното отношение към тях, извън зоопаркове и специализираните центрове.

Собствениците на диви животни следва да ги регистрират, съгласно изискванията на чл. 22 и чл. 22а от Закона за защита на животните.
...
Регистрацията се извършва в съответната Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ).

Досега съществуващата регистрация не се отменя. Всички диви животни, които вече са регистрирани, не подлежат на пререгистрация.

СОБСТВЕНИКЪТ НЕ ЗАПЛАЩА ТАКСА ЗА РЕГИСТРАЦИЯТА.

За извършване на регистрацията собственикът следва да представи в РИОСВ следната информация:
•Име на собственика по документ за самоличност;
•Адрес на собственика по документ за самоличност;
•Адрес на собственика по местоживеене;
•Вид на отглеждания екземпляр, на латински, български и английски език;
•Пол на екземпляра;
•Година на раждане/излюпване;
•Вид на маркировката - микрочип, пръстен, снимка на екземпляра, татуировка, марка и др.;
•Номер на маркировка;
•Адрес на отглеждане на екземпляра;
•Вид на документ указващ произхода на екземпляра, когато е дарен, закупен, внесен на територията на страната или придобит по друг начин от друго физическо или юридическо лице, включително държавна институция (протокол, договор, дарителски договор, фактура, регистрационна карта и др.);
•Номер / дата на документа, указващ произход на екземпляра;
•Разрешително (номер) от МОСВ по чл. 49, ал.1, т.1 от ЗБР, във връзка с чл. 22, ал. 2 от ЗЗЖ, ако има такова.

Срокът за регистрация без санкции е 31.12.2013 г., след изтичането му регистрация ще се извършва, след заплащане на посочената в Закона за защита на животните глоба.

Новопридобити животни се регистрират в съответната РИОСВ до 14 работни дни след придобиването им.

Регистрират се всички диви животни. Това са животни, които притежават всички морфологични, анатомични, биологични, физиологични и етологични белези на свободно живеещия див систематичен вид.

На регистрация не подлежат питомните животни, които са:
•Животни (породи) целенасочено селектирани за нуждите и потребностите на човека и са морфологично, биологично, физиологично и/или етологично отдалечени от дивия систематичен вид, от който са произлезли;
•Домашни и селскостопански животни;
•Селектирани декоративни и/или екзотични животни, например – порчета, морски свинчета, хамстери, зайци, плъхове, мишки и т.н.;
•Селектирани и/или екзотични декоративни риби и пойни птички.
Активен

Скаип  vaskobotev1  тел 0877431346
sebae
R.I.P.
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 456

Elapidae fan

« Отговор #1 -: 12 Март 2013, 20:38:59 »

Значи взимаме стоката с нас, и пред министерството на околната среда и водите – на протест! Smiley Тези след някой ден ще искат и бълхите, мухите и комарите да си регистрираме, както е тръгнало.. Smiley
Активен

fast and highly toxics
ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: 12 Март 2013, 22:10:57 »

Маи отиват нещата на там Grin Сега по този регламент   всичко трябва да се регистрира  ,нищо че не е  SITES!
Активен

sebae
R.I.P.
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 456

Elapidae fan

« Отговор #3 -: 12 Март 2013, 22:27:36 »

Ами щом трябва.. Smiley Аз днес звъннах на моя инспектор да го питам. Човека каза че не знае, утре ще провери и ще ми каже. Очевидно ние научаваме преди хората, които трябва да ни обслужат. Wink
Активен

fast and highly toxics
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1347

« Отговор #4 -: 13 Март 2013, 01:45:12 »

Васко, дай линка от където го прочете това. И аз ще проверя също за какво става дума и на основание за какво е прието такова нещо.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 13 Март 2013, 08:13:47 »

Това го има на няколко   места  в страницата на  Фесбук от този човек първо го научих
Димитър Веселинов, после проверих и го имаше това нещо   в Шумен   Русе   и др страниците на РОСВ !
Звънах  в  инспекцията и там потвардиха така  че  не се косете Grin
Активен

ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 13 Март 2013, 08:23:50 »

Значи  сега  които  има  гекон  а то всички нямат дукомент за него ,  не могат да го регистрират  са вече потенциялни  контрабандисти  BG
Активен

sofia
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 73

« Отговор #7 -: 13 Март 2013, 08:46:34 »

http://www.moew.government.bg/?show=news&nid=1860
Активен
WESTMAN
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 247

« Отговор #8 -: 13 Март 2013, 09:12:28 »

Не вярвам някой да тръгне да си регистрира геконите . Кой ще дойде да провери дали са ми регистрирани или не ?
Активен

Eublepharis macularius: 2.6.2 (Hight Yellow/SHT/SHTCTB)
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 13 Март 2013, 09:49:25 »

Цитат
•Животни (породи) целенасочено селектирани за нуждите и потребностите на човека и са морфологично, биологично, физиологично и/или етологично отдалечени от дивия систематичен вид, от който са произлезли;
•Селектирани декоративни и/или екзотични животни, например – порчета, морски свинчета, хамстери, зайци, плъхове, мишки и т.н.;

Да му мислят такива като мене, притежаващи леопардови гекони хай йелоу. Много близки са до дивия вид  Grin. Който притежава бледолики и оранжеви морфи - кяри... Ама на мене пък царевичния ми е амеланист и няма да го регистрирам  Tongue.
Активен

ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 13 Март 2013, 10:25:21 »

Просто  думи нямам Wonder Мисля  сън ли сънувам   болен ли съм  Cheesy
Активен

danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 233

« Отговор #11 -: 13 Март 2013, 13:10:05 »

Някаква глоба за нерегистрирани животни ще има ли? При мен всички животни са близки до дивия им вид -зелена игуана, леопардов гекон -хай йелоу, червенобуза костенурка, към 200 индийски пръчки.
Активен
Kun4a
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 78

« Отговор #12 -: 13 Март 2013, 17:48:35 »

Тая промяна ще е толкова спазвана, колкото и забраната за пушене на закрито. Ресурса нужен за излавянето на всички нарушители, няма да оправдава крайния резултат и все си мисля, че въпросната промяна няма да прокопса много много. Да не говорим, че посещение в домовете ни може да стане само след писмена заповед от съдя, освен ако сами не ги пуснем, което вече е личен проблем. Като цяло не вярвам да занимават полиция да идва да ти правят оглед, пък и чак с протокол за огледа, те и без това горките нямат пари за бензин  Tongue
Активен

... това което съм, не е това което виждаш ...
Slavov
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 129

I don't do it, 'couse i done it!

« Отговор #13 -: 13 Март 2013, 17:53:42 »

Според мен всичко се прави с цел предпазване. Примерно идва комшииката да "гледате филм", охапва я змия и умира, и почват да питат журналистите "колко змиии има в българия", "колко са отровните", "има ли опасност да избягат на улицата", "ами децата" и т.н. А сега ще от министерството ще кажат "Ето , стопанина е нарушил закона, не е регистрирал змията, глобен е , ще си понесе последствията", при другия случай ще кажат немърливост... общо взето е глупаво но е добре да се има някаква статистика, без нея не може.
Активен

Блага дума с пистолет, е по-силна , отколкото само блага дума

danchovas
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 233

« Отговор #14 -: 13 Март 2013, 18:08:22 »

Не мисля ,че ще се прави изобщо някакво разследване кой какви и колко животни гледа. Игуаната ми няма никакви документи и за мене е почти сигурно ,че е внесена нелегално(както повечето животни по малките зоомагазини) и иди после доказвай ,че не е диво ловена.
Активен
Anton Naydenoff
Трол
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

- False start! -

« Отговор #15 -: 13 Март 2013, 18:13:12 »

Цитат

Да му мислят такива като мене, притежаващи леопардови гекони хай йелоу. Много близки са до дивия вид  Grin. Който притежава бледолики и оранжеви морфи - кяри... Ама на мене пък царевичния ми е амеланист и няма да го регистрирам  Tongue.

Ако всичко това е вярно, на мене ми е чудно кой в МОСВ ще преценява кои леопардови гекони са "морфологично отдалечени от дивия систематичен вид" и кои не... Тия хора имат ли си някаква представа за какъв обем животни, които ще попаднат в регистрационен режим, става дума?!
А и Жоро, мисля, че не си разчел правилно текста - както го разбирам аз, става въпрос да се регистрират абсолютно всички влечуги... Защото в първата точка е спомената думата "порода", което ме навежда на мисълта, че става дума по-скоро за кучета и котки. В третата точка става дума само за гризачи...

Активен
Kun4a
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 78

« Отговор #16 -: 13 Март 2013, 19:49:32 »

Тия хора имат ли си някаква представа за какъв обем животни, които ще попаднат в регистрационен режим, става дума?!

При мен лично броя домашни любимци е доста по-голям от броя членове в семейството... като знам какъв е филм покрай преброяването на населението, представете си какво ще стане с регистрирането на питомци  Huh?
Активен

... това което съм, не е това което виждаш ...
ive21
Баннат
11 кожи
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 14 Март 2013, 07:29:22 »

Дефакто сега става следното решаваш днес да купиш някакво влечуго трябва да искаш документ за него  да можеш да го регистрираш в  съответната испекция!Няма значение  SITES  ли е или не е !
Активен

George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: 14 Март 2013, 10:04:29 »

...Игуаната ми няма никакви документи и за мене е почти сигурно ,че е внесена нелегално...

Че ти си направо за затвора  Laugh. Какви глоби, какви 5 лева?

Цитат
Животни (породи) целенасочено селектирани за нуждите и потребностите на човека и са морфологично

Морфите на геконите се различават морфологично от дивия вид  Wink. Само не зная кралските питони, като са по CITES, морфите им как ще се броят...  Laugh

Аз ще трябва да регистрирам около 50 животни... само, че се затруднявам да се сетя за всички, когато не съм си в стаичката при тях... и трябва да броя на пръсти  Embarrassed. Сигурно е от ЕГН-то.
Активен

DolbyR
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 53

« Отговор #19 -: 14 Март 2013, 10:43:24 »

А при положение че искат документ за произход, как точно очакват да регистрираме геконите, агамите, смоците, и други подобни които до сега са се търгували без никакви документи.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 8   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines