Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

01 Март 2021, 21:16:52
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Проблем с обезпаразитяване на дънен субстрат  (Прочетена 4643 пъти)
fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 42

« -: 27 Септември 2010, 19:04:59 »

Здравейте,имам малък проблем с дънната настилка.Забелязах че има акари-въпросът ми е някой има ли идея как да я обезпаразитя.Настилката е "EXO TERRA FOREST BSRK"-мисля да я накисна във разтвор от белина но се страхувам дали после няма да стане нещо на животното "императорска боа".Опитвал съм се преди във фурната но почернява и изгаря от високата температура,а на по-ниска примерно около 80 градуса не зная дали ще унищожа акарите.Моля ви дайте някой съвет.Благодаря ви предварително.
Активен
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 871

̿ ̿̿ ̿̿̿ ̿'̿'\̵͇̿̿\з=($,DMS,$)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿̿ ̿

« Отговор #1 -: 27 Септември 2010, 19:25:55 »

Изхвърли я, не се опитвай да я третираш, има голяма възможност пак да ги завъдиш. И си купи Aspen, не го ползвай тоя Terra Bark.
Активен

fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: 27 Септември 2010, 19:35:59 »

ASPEN не е ли стърготина?
Активен
ZeRBeRuS
Модератор
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1135

Тъпо е да си тъп, ама си е за цял живот!!!

« Отговор #3 -: 27 Септември 2010, 19:39:39 »

И намали драстично влагата, температурата не знам колко е но е желателно да е около 30-31 в топлият край на терариума. Влагата е главната причина за появата на акари, а високата температура и в последствие ниската влага за тяхната смърт. Терариума който си направил е страхотен, но има прекалено много излишни работи в него, като ако не ме лъжат спомените, тази машина за дъжд. Ако бъркам нещо за машинката-извинявам се!
Активен
fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: 27 Септември 2010, 19:48:37 »

Не бъркаш но проблемът е в друг терариум пак е с боа,там където е дъждът има монтирани вентилатори и няма подобен проблем.Да разбирам ли че няма вяриант да спася тази настилка-сложих я преди около месец,влажноста не е много висока-около 45-50% е.
Активен
ZeRBeRuS
Модератор
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1135

Тъпо е да си тъп, ама си е за цял живот!!!

« Отговор #5 -: 27 Септември 2010, 19:53:58 »

Нямаш, хвърляй! Мини на аспен и не пръскай нито с помпички, нито с машинки, една купа с вода е достатъчна за да поддържа влага, когато змията влезе в цикъл за сминя може да напръскаш с пулверизатора за по лесна смяна и до там. Просто внимавай с влагата, че може да останеш без зъма заради някой гъбична глупост.
Активен
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 27 Септември 2010, 20:46:50 »

Ако по субстрата ти има акари, почти 100% са плъзнали навсякъде, според мене я изолирай за някакво време в абсолютно празен терариум. Само купичка с вода и салфетки на дъното. Много вероятно акарите да са се загнездили по така хубавата на пръв поглед стена, която си направил. Обезпаразити терариума, изхвърли субстрата и измий стъклата добре, паразитите гнездят и по растенията. Хубаво изглежда всичко, но пипнеш ли нещо голям таралеж в гащите си вкарваш със всичката тая декорация. Знам че искаш да изглежда красиво, но мисля, че може да изглежда добре и да е по-семпличко. И уважавам това, че се опиваш да наподобиш естествен ландшафт в терариума, но боата ти едва ли има нужда от това и не съм сигурен, че и прави впечатление или ще страда, ако не е чак толкова скалисто и тревисто. Сложи и 2 интересни клона и пак ще стане хубаво.

Не е най-перфектния пример, но все пак е по-функционално. Имаш въображение, сещаш се на къде бия.
Активен

Vespasian
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 186

bla bla

« Отговор #7 -: 27 Септември 2010, 20:58:05 »

Никаква белина не ползвай!!! Има много по-безопасни начини за справянето с гадните акарии. Има едни малки бръмбар чета (Божи кравички) Ако имаш Флора и фауна в терариума  те ще са ти от голяма полза. Те са страшни хищници и се хранят само с такива гадинки като акариите, лисните въшки и други такива брамбазлъци Wink Но тва е малко екзотичен метод и биологичен. Просто обичам естествения хот на нещата Smiley Нека колегите изкажат мнението Wink
А иначе има и много други ефикасни и безопасни методи с нетоксични химикали Wink
Активен

Pantherophis guttatus 0.0.1||Lampropeltis triangulum sinaloe 0.0.1
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3768

exotic.bg

« Отговор #8 -: 29 Септември 2010, 07:12:59 »

Не се знае дали акарите са паразитни. Ако не са паразитни едно засушаване ще реши проблема. Просто остави всичко да изсъхне, изключи машинките за дъжд и остави вода само в купичката. Акарите сами ще се махнат. Ако няма акари по змията значи не са паразитни, а са от онези дето се хранят с остатъци от храна и т.н.

Субстратът, който ползваш не е подходящ. Корите от иглолистни дървета съдържат смоли, които са вредни за влечугите.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 29 Септември 2010, 09:00:36 »

Може наистина да са фитоакари, аз при едното питонче внесох такива с клона по, който се катери. Уж го варих, пекох, замразявах, ама пак се извъдиха. От тях също е трудно отърването, засушавам и уж изчезват, в момента в който дойде за смяна и стане по-влажно пак се навъждат. Ама съм забелязал, че не пипат змията, виждал съм по клона да лазая и се крият в цепнатините му, по купата с вода също, но по питона не съм забелязал. А този субстрат, който ползваш в момента им е доста приятен.
Активен

fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 29 Септември 2010, 09:44:44 »

Не зная какви са точно но едва ли са паразитни защото по жинотното не съм виждал а и е в перфектно здраве за което говори това че се храни,активно е и вчера свали кожата цяла без нито едно скъсано парче.В терариума в който ги има няма с-ма за дъжд и влажноста е в нормални граници 40-50%.Зная че корите от иглолистни не са подходящи,тези Exo Terra Forest Bark не зная точно от какво дърво са но едва ли са вредни,макар че Exo Terra съвсем не я харесвам като ф-ма тук не намерих други.М-у другото звънях до германия и ми казаха че има превенция срещу тях-Clean Kill Extra-проблемът е че тук не го намерих и ще го взема другата седмица от там.Благодаря ви за съветите.
Активен
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3768

exotic.bg

« Отговор #11 -: 30 Септември 2010, 08:21:55 »

Зная че корите от иглолистни не са подходящи,тези Exo Terra Forest Bark не зная точно от какво дърво са но едва ли са вредни,макар че Exo Terra съвсем не я харесвам като ф-ма тук не намерих други.

Ако са Екзо Тера са иглолистни. За пише Forest Bark пише "100% natural Fir bark". Fir означава ела. Възможно е по някакъв начин да ги чистят от смоли, но аз не бих рискувал.

М-у другото звънях до германия и ми казаха че има превенция срещу тях-Clean Kill Extra-проблемът е че тук не го намерих и ще го взема другата седмица от там.

Ако гледаш безгръбначни много внимавай с тези препарати.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 30 Септември 2010, 10:09:25 »

Сега погледнах че пише че са от ела...А препарата за който ти казах не става за безгръбначни.
Активен
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 30 Септември 2010, 12:25:10 »

Попринцип го изваряват този субстрат и смолите би трябвало да падат, но и на мене ми е съмнителен. Има едно момче във форума the Hat, той продава дъбов мулч и ми изглежда добре на снимката. Можеш от него да сложиш, той не е опасен за животинките. Мене единствено ме спира да слагам толкова едри субстрати, чр като се хранят могат да погълнат парчета и незнам дали ще успее да го преработи. На мене единия ми питон е особенно голяма свиня и всеки път, като яде гълта няма ти казвам колко субстрат, добре че е ситен.
Активен

fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 30 Септември 2010, 12:35:36 »

Поглъща именно защото е ситен и полепва по храната. Мерси за информацията-ще видя какъв е този дъбов мулч,но най вероятно ще си поръчам субстрат от германия който по принцип ползвам но тук не намерих.
Активен
Иво Катрафилов
VIP потребител
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 2033

Gecko Addict

« Отговор #15 -: 06 Октомври 2010, 23:48:52 »

Никаква белина не ползвай!!! Има много по-безопасни начини за справянето с гадните акарии. Има едни малки бръмбар чета (Божи кравички) Ако имаш Флора и фауна в терариума  те ще са ти от голяма полза. Те са страшни хищници и се хранят само с такива гадинки като акариите, лисните въшки и други такива брамбазлъци Wink Но тва е малко екзотичен метод и биологичен. Просто обичам естествения хот на нещата Smiley Нека колегите изкажат мнението Wink
А иначе има и много други ефикасни и безопасни методи с нетоксични химикали Wink
Божите кравички нито са бръмбари а плоутвърдокрили(дървеници), нито са хищници а фитофаги.
Активен

fcstandart
3 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 07 Октомври 2010, 09:56:37 »

Справих се с проблема,изчаках 10 дни за да видя дали ще се появят отново-засега няма.Ще споделя какво направих,може при някой да се появи същият проблем.1.Попарих с вряла вода целият субстрат,след това във фурната на около 80 градуса докато поизсъхне.2.Третирах целият терариум с Clean Kill Extra.Трябва да отбележа че най-вероятно бяха фитоакари-съдя по това че по животното не видях нито веднъж,бяха само в субстрата (може и да греша но така смятам).М-у другото писах до EXO TERRA за субстрата-те гарантират че е подходящ за змии и в него не се съдържат никакви смоли,но не зная доколко може да им се вярва.Дано съм бил полезен на някой.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines