Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

20 Октомври 2020, 10:08:41
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 2 [3] 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мадагаскарски земен гекон (Paroedura pictus)  (Прочетена 19831 пъти)
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1063

::: Geckoholic :::

« Отговор #40 -: 28 Юли 2011, 01:36:33 »

В очакване на кльопачка...  Grin

Активен
jimmy
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 503

« Отговор #41 -: 28 Юли 2011, 07:24:34 »

Сладур!
Активен
DaniellCho
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

« Отговор #42 -: 28 Юли 2011, 09:58:23 »

Ехе Стояне, много е сладко. Моите две като са гладни и ме видят, вирят опашките колкото се може по - нагоре Grin Grin
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #43 -: 06 Август 2011, 20:23:17 »

Моите две като са гладни и ме видят, вирят опашките колкото се може по - нагоре Grin Grin

Да питам ли дали махат с тях?  Grin  Wink
Активен
DaniellCho
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #44 -: 07 Август 2011, 17:52:45 »

Махат, махат Grin Големи сладури са и папат здраво Smiley
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #45 -: 04 Октомври 2011, 07:37:12 »

Тук отдавна никой не се е вихрил.  Smiley

Тези животинки не престават да ме удивляват. Освен, че са супер потентни, мадагаскарските се оказаха и истински каменояди (в буквален смисъл на думата). Още от края на пролетта, след като ги преместих от салфетки на естествен субстрат, наблюдавам странно поведение: женските тенденциозно ядат камъни (възможно е да се среща и при мъжките, просто нямам наблюдения за тях). Като това се наблюдава най-вече около снасяне. Правят го съвсем целенасочено, като лапат доста едри камъни, а съм ги виждал и неколкократно да гризат някоя от скалите (големите камъни) в терариума.  Shocked

Причината не е недостиг на минерални вещества, тъй като им давам Ca+D3 при абсолютно всяко хранене и то в немалки количества (+ микроелементи веднъж на седмица) .

Първоначално яко се бях притеснил от гледна точка на запушване на червата. Това обаче не се случва: за разлика от леопардовите, при които често наблюдавам малки камъчета и песъчинки в екскрементите (възрастните ми животни обитават върху естествен субстсрат), то мадагаскраските редовно повръщат камъните, които поглащат, и екскрементите са им чисти. Нещо повече, повръщат камъните като погадка (по няколко камъка компактно заедно), често с хитинови остатъчи от храната и то на едно и също място (като ми остане време, ще ги нащракам).

Ровил съм се в нета за подобно инфо, явно не достатъчно, тъй като не намерих нищо по темата (ще продължавам да опитвам; ако ми остане време, ще драсна и в някой чужд форум за гекони). Предвид описаните по-горе особености на това поведение, съм склонен да приема, че е нормално и дори си мисля, че погълнаните камъчета е възможно да изпълняват функция на гастролити (като при някои видове птици - надявам се да не съм написал някоя глупост...  Crazy ).
Активен
333_Petko_333
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 69

« Отговор #46 -: 03 Декември 2011, 17:19:29 »

Страхотни животни. MetalМного ми харесват. Smiley
Активен
nautinuss
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 182

« Отговор #47 -: 06 Януари 2012, 08:07:06 »

Снимки :

Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #48 -: 06 Януари 2012, 10:37:35 »

Супер са фотосите! Много е пораснала. Кефи ме как си направил субстрата ( докарал си го почти като в естествената му среда).
Активен
nautinuss
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #49 -: 06 Януари 2012, 10:48:00 »

Супер са фотосите! Много е пораснала. Кефи ме как си направил субстрата ( докарал си го почти като в естествената му среда).
  Фотосите ги прави Wish_Mastera . А като размер е към 3 пъти по-голяма. До преди месец я гледах на доста топло - 27-30 (беше в кутия в/у щуркарник) , но вече е на стайна 21-23 , защото е в терариумче и няма отопление . Трябва да купя нагряваща подложка .
 А за аранжировката - омръзна ми да я гледам в/у тоалетна хартия и малко кокос , шума и готово  Wink
Сега си издълбава дупка под някое листо и все едно я няма , но мине ли щурец  Guns
 Невероятни са тези гекони , имат много интересно поведение .
Активен
nautinuss
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #50 -: 06 Януари 2012, 12:24:54 »

Счупила си е 2 пръста ?  Shocked

Активен
DaniellCho
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #51 -: 06 Януари 2012, 13:43:58 »

Много е яка, моите образи са разгонени, обаче напоследък забелязах агресия от страна на мъжкия към женската и ги разделих. Smiley Ще ги събера в голям терариум с повечко укрития към средата на месеца и да се надяваме на бебенца напролет. Crazy
Активен
Mendo
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 91

« Отговор #52 -: 06 Януари 2012, 13:56:02 »

Страхотни са!
Все повече ми се приисква да заживее едно такова сладурче и при мен.  Grin
Активен
Ucho
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 82

AQUA I TERRA ®

« Отговор #53 -: 14 Януари 2012, 12:32:28 »

Искам да попитам да ли мога да гледам такъв гекон в терариум 30д20в20ш отгоре се отваря и също там е имрежата за проветрние.
Активен

Eublepharis macularius, Тrachemys scripta elegans, Oryctotagus cuniculus,African cichlids,Coenobita clypeatus,Teratoscincus roborowskii<br />http://terraristic.net/forum/index.php/topic,542.msg51962.html#msg51962
DaniellCho
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #54 -: 14 Януари 2012, 14:24:16 »

Може, тези гекони не стават особено големи Smiley
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #55 -: 22 Март 2012, 23:58:18 »

Малко снимки от поколение 2012:

Започвам с това малко бижу, не защото е първото за годината, а защото се излюпи на 8-ми март /рождения ден на малката ми дъщеря/ и естествено - ми стана любимка /надявам се да е момиче, за да си я запазя/  Smiley

Ето това е първото Мадагаскарско земно геконче, което се пръкна при мен тази година - момче е, със страхотен апетит и много енергичен, само за два месеца стана бичменце:

Има и още едно момче - то е още по-красиво, но днес не му беше до снимки...  Wink
Активен
nautinuss
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #56 -: 23 Март 2012, 11:38:14 »

Страхотни са, ще ги чакаме в рубриката "Продавам"  Wink
Активен
gecko_kris
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 179

Леопардов гекон

« Отговор #57 -: 06 Ноември 2013, 21:20:37 »

Старичка е темата ,нл искам да я съживя.  SalamanderКак се развиват малките?Има ли поколение 2013? Давайте снимки ,койо може да се похвали с някой вкземпляр.

Поздрави!
Активен
plovdivgeckos
VIP потребител
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 156

« Отговор #58 -: 10 Юни 2015, 07:30:59 »

Cool

Активен

Chondrodactylus turneri 1.5.
Coleonyx elegans 1.2
Coleonyx mitratus 2.0.2
Gonatodes vittatus 1.0
Goniurosaurus araneus 2.2
Goniurosaurus hainanensis 12.11.8
Goniurosaurus lichtenfelderi 1.1
Hemidactylus bouvieri 11.0.4
Hemidactylus triedrus 2.4.6
Nephrurus wheeleri 1.1
Pachydactylus tigrinus 0.2
Paroedura bastardi 1.1
Paroedura pictus 9.8.4
Ptyodactylus ragazzii 1.0
Tarentola delalandii 1.1
Underwoodisaurus milii 2.3
Nurikod
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 50

Хакуна Мататаа

« Отговор #59 -: 16 Септември 2020, 01:38:31 »

Имам Пийта двойка която снесе преди повече от 2седмици. Нямам никакъв опит в отглеждането на яйца. Направих инкубатор. Следях температура и влажност. Няма видими следи нещо да им има на яйцата но днес като сложих цялото местенце под ярка светлина яйцата бяха празни. Никакви следи от вени или ембрион.
Съмнявам се да са живи яйца.
Възможно ли е да са така защото женската ми е много млада може би около 6м. И мъжкия също е така?
Имали някъде оборена тема на български за инкубиране на яйца на тези мъничета?
Активен

Ангел на купон в ада.
Страници: 1 2 [3] 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines