Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

06 Март 2021, 20:02:14
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мадагаскарски земен гекон (Paroedura pictus)  (Прочетена 21881 пъти)
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1063

::: Geckoholic :::

« -: 02 Юли 2010, 21:12:42 »

От днес си имаме нови попълнения към геко-колекцията:

Невероятни сладури са!  Grin
Активен
eXpress
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 492

Ако живота ти поднесе лимони.. Пийни една текила.X

« Отговор #1 -: 02 Юли 2010, 21:41:08 »

Непрекъснато ме правиш нещастен като пускаш снимки на такива красиви животинки! ЛОШ, ЛОШ! Иначе честито, нека ти снесат мнооого яйца   Smiley
Активен

New skype - evcho92
jimmy
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 503

« Отговор #2 -: 02 Юли 2010, 21:59:17 »

Ей, ама те били големи чаровници. : )
Активен
naHuka
VIP потребител
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 591

« Отговор #3 -: 02 Юли 2010, 22:03:31 »

Жестоки са.Честито !  Thumb up
Активен

You need Satan,more than he needs you
Ha7eR
8 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 399

« Отговор #4 -: 03 Юли 2010, 00:50:07 »

Супер са Smiley
Честито да са ти живи и здрави.
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 03 Юли 2010, 07:18:48 »

Благодаря!  Drink beer

eXpress, мерси много за пожеланията, но специално при този вид това с "мнооогото яйца" е всъщност "проооблем" дето ще се чудя как да разрешавам Wink

Иначе ето малко обобщено инфо за вида, което изрових оттук-оттам из нета:

Мадагаскарски земен гекон (Paroedura pictus)

Като цяло, родът е ендемичен за о.Мадагаскар. Включва видове, различни по големина и екология. Така например, P. masobe достига до 25 см дължина, докато най-малкият представител на рода P. androyensis е едва 5-6 см дълъг. Някои видове като P. masobe, P. stumpfii, и P. gracilis водят основно дървесен начин на живот, докато други – като P. pictus и P. bastardi са наземни.

Най-разпространеният като домашен любимец представител на рода е Мадагаскарският земен гекон (Paroedura pictus).

Описание : видът е основно наземен. На дължина достига максимум до 18-19 см, но повечето възрастни индивиди не надминавт 13-15 см. Спада към същинските гекони, които нямат клепачи на очите. Има слабо развити ламели на пръстите на краката, които позволяват на малките гекончета да се катерят по гладки повърхности, но не са достатъчно надеждни, за да могат и възрастните да го правят. Оцветяването при дивата форма е бежово-кафяво с черни и бели шарки, докато в изкуствени условия са получени разнообразни разцветки (от черно-бели до червеникави или жълти).

Продължителност на живота: в изкуствени условия до над 10 г.

Определяне на пола: от долната страна на опашката, веднага след клоаката, мъжките имат добре изразени хемипенални подутини, които липсват при женските. Обикновено мъжките са по-едри от женските. Половото зрялост настъпва на възраст около 6-7 месеца. Въпреки ранното съзряване, силно препоръчително е за разплод да се ползват животни на възраст над година и с тегло над 20 грама.

Отглеждане: тъй като видът обикновено не достига големи размери, той може да бъде отглеждан и в относително малки терариуми. Мадагаскарските земни гекони могат да бъдат държани по няколко заедно в терариум, но в никакъв случай не и два мъжки заедно, тъй като ще се бият за територия. За постилка на терариума при малките гекончета се използват салфетки, докато при възрастните – пясък или мулч. Добре е в терариума да бъдат поставени едно или повече укрития, които да осигуряват нужния комфорт и спокйствие на животните. Задължително е и постоянното наличие на плитка купичка с прясна вода. При млади животни, които линеят често, е препоръчително да се пулверизира няколко пъти седмично. Температурата в терариума през деня трябва да е в диапазона от 26-28 (в по-хладната част на терариума) до 30-32 градуса Целзий (в най-топлата част на терариума), а през нощта можа да спада до 22-25 градуса Целзий. Като повечето гекони и тези са нощноактивни и не се нуждаят от UV крушка.

Храна: основно щурци, като менюто може да се разнообразява и с брашнени червеи. Силно препоръчително е храната да се овалва в минерални добавки, съдържащи калций, D3 и други витамини. Малките се хранят всяка вечер, а възрастните 3-4 пъти на седмица.

Размножаване: Мадагаскарските земни гекони са много плодовити. При тях няма точно фиксиран размножителен период – на практика могат да се размножават по всяко време на годината, стига да им се осигурят необходимите за това условия. Обикновено по-голям проблем е не индуцирането на размножителен процес, а преустановяването на снасянето при женските! Веднъж започнали, женските са способни да снасят продължително време, което може да доведе до силното им изтощаване и дори смърт. Разбира се, при обилно и правилно хранене на животните такива инциденти са рядкост. Преустановяването на размножаването става чрез отделяне на женските от мъжките и понижаване на температурата в терариума.

Копулацията обикновено се осъществява нощем, като мъжкият захапва женската за тила. Веднъж копулирали, женските могат да съхраняват и използват спермата продължително време (до 170 дни!). Обикновено снасят по две яйца на всеки две-три седмици (до 15-20 снасяния на година). За тази цел е добре да се постави съд с влажен субстрат, където да зариват яйцата си. Яйцата са с твърда, но много тънка обвивка, поради което трябва да се подхожда с особено внимание при преместването на яйцата в инкубатора. Задължително условие за успешната инкубация е яйцата да се поставят в инкубатора със същата ориентация, с която са били извадени от съда за снасяне. При този вид няма температурно детерминиране на пола (т.е. полът не зависи от температурата на инкубация). Яйцата се инкубират при 26-29 градуса Целзий и влажност 60-70%, като обикновено се излюпват за около 35-55 дни.

Отглеждане на малките: новоизлюпените обикновено не ядат първите няколко дни до първата смяна на кожа. Задължително е малките да се гледат върху салфетки, както и да се поддържа по-висока въздушна влажност, отколкото при възрастните за улесняване на линеенето. За по-бързо развитие на малките и с цел избягване на преждевременно чифтосване е препоръчително малките да се отглеждат поотделно.

Цветови вариации:

Според типа на шарката: Banded, Striped, Three-striped variant, Jungle и т.н.

Според фоновия цвят: Xanthic, Anerythristic, Hypomelanisitc и т.н.

Ето някои от тях:

Xanthic

Three-stripes

Hypomelanistic (животното горе вдясно)

Anerythristic

Активен
jimmy
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 503

« Отговор #6 -: 03 Юли 2010, 22:53:43 »

Стояне, браво за статията! Отлично си се справил Smiley
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 25 Юли 2010, 02:43:31 »

Едно от двете ни животни (Stripe морфата от най-първия пост в темата) изсветля значително. Първоначално мислех, че е заради линеенето, но вече мина второ поредно и цветът си остава все така с бежови нюанси:

Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 20 Октомври 2010, 23:06:46 »

Доскоро гледах моите на салфетки в пластмасови кутии (отделно, тъй като се оказаха и двата мъжки  Smiley ). Проявяваха се като непокиси, лентяи и лакомници (само да отворя капака на кутията и заставаха като пружини, готови да се втурнат след поредното лакомство).

Откакто ги преселих в просторни терариуми с естествен субстрат и укрития, и двата промениха коренно поведението си (вероятно заради новата обстановка): станаха много по-потайни; излизат само нощем и в повечето случаи само при пълен мрак (преди бяха с почти денонощна активност); доста сноват из терариумите; хранят се редовно, но нито веднъж не са яли пред мен в новите квартири (за което ми е малко терсене, тъй като ми беше голям кеф да ги наблюдавам как се хранят).
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 08 Ноември 2010, 21:04:03 »

Малко мъчни за определяне (поне за мен) излязоха тези мадагаскарски земни гекончета: моите две първо ги взех с презумпцията, че са чифт, после ги определих като два мъжки, а вчера единият от тях ми снесе яйце (разбира се неоплодено, тъй като ги държа разделени)  Slap Grin

Объркването дойде от факта, че женските (поне моите) имат много силно изразени подутини зад клоаката, които могат да бъдат погрешно сметнати за хемипенални подутини (както явно е в моя случай). Разликата е тази, че при мъжкарите хемипеналните подутини (освен, че са много по-силно изразени) са двуделни.

В нета трудно се намират добри снимки за илюстриране на разликата. Ето едни, които се надявам да са от полза на някой в нужда (благодарение на: http://www.ruths-reptiles.co.uk/Pictus%20Geckos.htm):

Female

(при моите има много по-силно изразена бабуна зад клоаката)

Male

(като гледам този на снимката, моите май и двете са женски  Smiley )

Активен
Etamin
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 163

Boinae !

« Отговор #10 -: 25 Ноември 2010, 09:51:38 »

Какво стана, наснесаха ли ти яйца вече  Grin
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 01 Декември 2010, 01:15:17 »

Снасят. Засега и двете женски се отбелязаха с по две яйца. За съжаление не намерих нито едно от яйцата здраво - всичките бяха изпочупени. Имат много тънка черупка. Вероятно са били неоплодени (съответно, още по-крехки от нормално) и явно женските, като още неопитни майки, са ги счупили.

Още нещо: това не са гекони - това са "полови машини"! Наскоро взех назаем един мъжкар - още не го бях извадил от кутията и той веднага налетя на женската... А днес, пред очите ми, две не по-дълги от 8 см мъника копулираха!!! На възраст са едва двумесечни! Сега остава да вземат и да снасят...  Slap
Активен
Etamin
6 кожи

Неактивен Неактивен

Boinae !

« Отговор #12 -: 01 Декември 2010, 09:28:26 »

Хаха ле ле  верно са машини Grin иначе тва за тези двумесечните направооо....   Embarrassed
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 07 Декември 2010, 18:29:45 »

това не са гекони - това са "полови машини"

Всъщност, не съм съвсем прав - и те си имат своите романтични моменти  Smiley

Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 10 Декември 2010, 22:46:46 »

Тази сутрин намерих поредното счупено яйце в терариума на едната ми женска. Беше го завряла между 2 камъка, при положение, че специално й сложих кутийка с влажен пясък... Ако ги завират така, където им скимне, просто не знам как ще мога да ги следя кога и къде снасят Wonder (в това отношение леопардовите и биброновите, поне моите, са супер "подредени", докато мадагаскарските явно са доста по-"разхвърляни")

Затова пък тази вечер, другата женска снесе направо пред очите ми - много изкусно положи яйцата си под един камък и ги затрупа с пясък. На снимката по-долу яйцата са изровени от мен (покрай мадагаскраските се превърнах на ахеолог - разчиствам субстрата около тях много внимателно с четчица, все едно работя на разкопки  Grin ). Положих яйцата за инкубиране и се зареждам с търпение - дано само всичко да е наред с тях!  Pray

Активен
ToNyyYy
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 494

« Отговор #15 -: 11 Декември 2010, 23:37:30 »

Жестокооо  Applause пожелавам ти мега късмет  Drink Beer
Активен

I am what i am
Отглеждам
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 12 Декември 2010, 18:55:29 »

Жестокооо  Applause пожелавам ти мега късмет  Drink Beer

Мега мерси за пожеланието!  Smiley Drink beer
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 18 Декември 2010, 00:21:28 »

Има слабо развити ламели на пръстите на краката, които позволяват на малките гекончета да се катерят по гладки повърхности, но не са достатъчно надеждни, за да могат и възрастните да го правят.

Текстът по-горе бях гледал под различна форма на няколко места в нета и по принцип за тези гекони се знае, че не се катерят по стъкло. Вече две вечери подред обаче, гледам едната ми женска (тя е млада, но с размери на възрастна) как се лепи по стъклото на терариума (винаги си избира един и същи ъгъл, в който се катери) и стига без големи усилия до капака. Преди месец я заварих извън терариума - върху стилажа и се чудех как е успяла да излезе на разходка, но сега вече ми стана ясно. Та, положението при мадагаскарските не е като съвсем да не се катерят по гладки повърхности.  Wink
Активен
100yan
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: 02 Януари 2011, 19:26:47 »

днес, пред очите ми, две не по-дълги от 8 см мъника копулираха!!! На възраст са едва двумесечни! Сега остава да вземат и да снасят...  Slap

Ами, женската снесе... на възраст около 3 месеца  Shocked - 2 яйца. Едното беше дребничко, но другото беше с нормален размер. И двете бяха меки и въобще не съм си играл да ги инкубирам. Иначе, женската е добре - има огромен апетит и продължава да расте. Нещо повече - гледам, че сега пак е надула корема... Тези животни са с огромен потенциал откъм размножаване!
Активен
Etamin
6 кожи

Неактивен Неактивен

Boinae !

« Отговор #19 -: 13 Януари 2011, 17:27:32 »

Малки има ли вече  Wonder
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines