Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

14 Декември 2019, 04:46:35
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Саванен варан (Varanus exanthematicus)  (Прочетена 85053 пъти)
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 247

« Отговор #380 -: 26 Ноември 2014, 12:51:50 »

Голямата дилема-дали с терариума за едно животно да заемеш място за 10  Grin
Активен
hanko_2000
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 24

« Отговор #381 -: 26 Ноември 2014, 16:10:59 »

Могат ли да се дават замразени пъдпъдъци като разнообразие към диетата(не с костите разбира се)?
Whiteboy много ти е готино варанчето и терариума Applause
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #382 -: 26 Ноември 2014, 16:37:09 »

Стига да не се дават замразени,а да са със стайна температура.В другите държави е масова практика да се хранят вараните със замразени (размразени преди хранене) гризачи и пиленца.
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1328

« Отговор #383 -: 27 Ноември 2014, 09:07:19 »

hanko_2000 с костите се дават. Това е "калциевата" добавка за животни, които се хранят с гръбначни животни.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 241

« Отговор #384 -: 27 Ноември 2014, 10:08:30 »

Малко снимки и от Найден:

Обича да се рови в мъха този варан "тюлен".

Син език.

Портрет.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #385 -: 27 Ноември 2014, 11:46:04 »

Голям сладур! Можеш ли да качиш няколко снимки да видим как заздравява раната?
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #386 -: 27 Ноември 2014, 13:17:37 »

През уикенда ще го снимам и ще го покажа. Той вече си показва рогцата - като не иска да го пипаш съска и мята опашка. Много е интересен като съска, гръдния му кош се расширява на макс и после се свива и издава характерен звук, прилича на акордеон. Предната събота му устроих празничен обяд, саванен. Изяде 20 големи скакалеца и 5-6 яйца от гигански африкански охлюви, ама от маргинати (големите яйца). Някои от скакълците му ги давах с пинсета, доста го оставих да ги гони.... шоу...голямо.
За съжаление нямам време да го къпя всеки ден, за това си има голям съд с вода, а ваната само в събота и неделя.
Харесва ми след като е поплувал половин час и го сложа в хавлията да го галя, а той направо си заспива. Абе, готина твар е!
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #387 -: 01 Декември 2014, 09:42:56 »

Обещаните снимки на белега на Найден и още малко:

Съботата беше посветена на Найден и дегутата.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #388 -: 08 Януари 2015, 20:02:47 »

Днес от скука реших да разнообразя терариума с няколко  "катерушки".Дясната страна е от няколко скъсени летви,дясната (черната) е от дренажна лента,която се продава в големите стройтелни маркети.Върха на издутите части отрязах с макетно ножче (въоражете се с ОГРОМНО търпение Grin).Разходих го,но "площадката" с едно парче месо,много я хареса! Ето го и резултата:

Активен
monster_turtle
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 106

;)

« Отговор #389 -: 06 Февруари 2015, 18:02:58 »

Така да споделя малко личен опит:
Варанчето се оказа мъжко, като автоматично ми светна че затова е толкова "необщителен". Като го вземахме от магазина, там то беше явно доста свикнало, продавачката го повдигна и аз естествено го погалих. Казах си " фиуу няма да ми съска като го прибера", обаче като се прибрах и го сложих в клетката и то се понапека малко, то взе много силно да се надува и съска. Аз естествено бях нетърпелив, винаги гледах да пипна тук да пипна там уж за да свикне с мен - голяма грешка. След това прочетох една статия в варанусталк-а, в нея пишеше да оставим животинчето намира и само когато трябва да го храним тогава да се прави контакт. Оставих го намира и правех контакт, само когато трябва да сменя крушка, да го нахрания или да му сипя вода. Резултат - след около 6 месеца ( днес ) то вече ми се довери и взе храна от ръката ми. Тук обаче мисля че роля имаше ключалката на терариума, понеже тя издаваше един характерен звук и когато животинчето го чуеше очакваше храна. Очаквам и вие да споделите как стана сближаването с вашите животинки Wink Smiley .
Активен

Brachypelma boehmei 0.0.1
Brachypelma smithi 1.0.0
Pterinochilus murinus 2.0.2
Varanus Exanthematicus 0.0.1
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #390 -: 08 Февруари 2015, 10:13:59 »

Сближаването стана доста бавно.Понеже една позната ми го донесе от София с влак март месец миналата година,миличкия беше премръзнал.В колата го изкарах от кутията,даже не си направи труда да помръдне или да ме изсъска,тогав си казах "А,той лесно ще свикне с мен" ,но нищо подобно Grin . Още докато го оставих в терариума и се понапече малко,започна да буйства и да фучи.Няколко месеца даже не излизаше ако имаше някой в стаята,само стоеше с отворена уста и чакаше да захапе някого Grin . След няколко месеца постепенно започна да свиква и да приема храна от пинсета.Но стана доста по бързо от 6-те месеца,както при теб.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #391 -: 09 Февруари 2015, 09:12:46 »

При нас опитомяването върви на приливи и отливи.
Миналата събота реших, че е време да го уча да ходи на повод с нагръдник..... лелеее Найде побесня, то не бе съскане, мятане на опашка, гърчове, подскоци с раззината паст....Толково ми бише сърдит, че се наложи да пропуснем банята и плуването. Храната вземаше с омерзение.
Тази седмица, обаче мил, радва се на галене, разходка из стаяна (без нагръдник), плуване 40 минути и половин часа галене и снимки, след това лапна два кокоши крака с голям апетит и непрекъснати контакти през прозореца на терариума.
Решихме да отложим приучаването към повод.
Ето го след плуване и преди храна.

Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #392 -: 09 Февруари 2015, 10:54:23 »

Виждам,че приучаването към повод върви с еднакви резултати,както при мен така и при теб. Grin.Докато го сложих и започна да скача,да бяга,скри се в килера и от там ми замина известно време докато го изровя..
При разговор с няколко човека от друг сайт,отметнаха,че е по-добре да се използва повод като на прикачената по-долу снимка,понеже поддържа по-добре животното.Иначе мисля днес да пробвам техника,същата като при кучетата,тоест слагам му само повода,без кайшката и го пускам в терариума,за да свикне с допира на самия повод в позната за него среда.

Активен
asensi_85
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 432

« Отговор #393 -: 09 Февруари 2015, 11:12:12 »

В началото са така. Въртят се като крокодили. Това със слагането на нагръдник без повод е много правилно. До 3-4 дни свикват и престават да се впечатляват. Опит с варани нямам, но с игуаните е същата работа.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #394 -: 09 Февруари 2015, 12:24:16 »

Нямаме от този тип нагръдници, ще потърся. Нашият е с каишки и му е малко хлабав. Като открия такъв и аз ще пробвам този метод. Трябва да се научи, иначе как ще го разхождам?
Активен
asensi_85
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 432

« Отговор #395 -: 09 Февруари 2015, 14:26:18 »

Можеш да ползваш кучешки елечета с повод. Ако искаш ми пиши, за да ти предложа няколко модела.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #396 -: 14 Март 2015, 09:32:15 »

След дълги разговори по темата с по вещи от мен тераристи в областта на вараните,май се оказва,че нямам мъжки а женски варан. Grin От доста време отказва да се храни,но корема му/й си стой пълен,посъветваха ме да си приготвя съд за снасяне,жалкто е че си мислех,че е мъж и ако случайно снесе,яйцата ще са неоплодени.
Активен
monster_turtle
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 106

;)

« Отговор #397 -: 14 Март 2015, 17:36:28 »

Но за това пък моя е мъжки , иф у ноу уат ай миин Roll Eyes
Активен

Brachypelma boehmei 0.0.1
Brachypelma smithi 1.0.0
Pterinochilus murinus 2.0.2
Varanus Exanthematicus 0.0.1
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #398 -: 16 Март 2015, 10:00:56 »

Вчера след ваната измерих Найден - 65 см. Значи от както е при мен е порастнал с 5 см., горе-долу по сантиметър на месец. Добре се развива мамчето, нали? Нямам идея с какви темпове растат вараните. Моля, ако някой знае, да сподели.

В момента активно линее и на всяко къпане го беля.
Активен
Starskreem
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 602

« Отговор #399 -: 16 Март 2015, 11:50:04 »

Добре се развива мамчето, нали?

Даам. Много е готин   Metal
Активен

...
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines