Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

14 Декември 2019, 04:44:45
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Саванен варан (Varanus exanthematicus)  (Прочетена 85050 пъти)
monster_turtle
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 106

;)

« Отговор #360 -: 30 Октомври 2014, 15:49:59 »

Много тъмен ми се вижда, явно е заради студа, може да сложите от тези крушки със насочената топлина дето ги използват за малки пилета, 3 ще са му достатъчни. УВ лампа има ли ? Колко е голямо животинчето ? А терариума ? Не му давайте свинско закупено от магазина, пълно е с протеини които увреждат черни дроб на животинчето. Успех с варанчето, много са яки тези животинки Wink .
Активен

Brachypelma boehmei 0.0.1
Brachypelma smithi 1.0.0
Pterinochilus murinus 2.0.2
Varanus Exanthematicus 0.0.1
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 241

« Отговор #361 -: 30 Октомври 2014, 16:13:33 »

Варанчето е 60 см. и е много тъмно сиво на цвят. На докторката не и направи впечатление цвета.
Терариума е 1 м. дължина, 50 см. ширина и 60 см. височина. Има увб 10, рефлесторна крушка 60 вата.
Знам, че свинско не се дава. Четох че идеалната храна е безгръбначни, охлюви, гушери и жаби. Ама откъде да взема гущери и жаби за ядене? Пише, че морските дарове са чудесни за разнообразяване на менюто, а мишките и плъховете са им вредни и водят до съкращаване на живота на вараните, защото товарят черния дроб и сърцето. Именно на тях се дължал краткия им живот в плен. По-поносимо било храненето с еднодневни пиленца и пътпъдъци.
Яица много рядко да им се давало и то само пътпъдъчи. Малко трудно да се спазва правилен хранителен режим.
Вие как се справяте?
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 247

« Отговор #362 -: 30 Октомври 2014, 16:27:21 »

Аз го храня с пилешко месо (закупено от птицекланица със стандарт Стара Планина) като разнообразявам с хлебарки,червей. Пoгълват храната си невероятно бързо,не са като сцинковете.От морските дарове може да му даваш рибки,но САМО сладководни.Това за мишките е пълна глупост,свинския дроб,месото бъкано с нитрати и стабилизатори съкращават живота на варана!В София има доста зоомагазини,в които продават хлебарки B.dubia,но ако тръгнеш да ги развъждаш ще ти трябват месеци,а варана е голям и ще изяжда по доста бройки на едно хранене.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #363 -: 30 Октомври 2014, 16:41:38 »

Ами Найден отказва насекомите и охлювите. Аз имам замръзени охлюви за сцинковете и периодически му предлагам, ама той се обръща на страни. Хлебарки не съм давала до сега. Утре ще ида да купя малко да пробвам.
На какъв период ги храните. Аз мисля, че този сладур е на година и половина две. Вчера като давах сърцата гледах общото количество да е с размера на главата му. И в немските и руските сайтове съветват това да е разовата доза на прием. Как да определя колко хлебарки са като главата му не ми е ясно, със сърцата беше лесно.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #364 -: 30 Октомври 2014, 16:52:18 »

Може би е към 2 годишен,съдейки по размера му.Моя е 40см и го храня с 3-4 парченца месо на ден,като парченцата са с размери (ориентировъчно) 4 на 4см.В някои сайтове съм чел,че трябва да му се дава храна толкова колкото може да изяде..Проблема е,че са супер лакоми и за 2 месеца ще стане балон Grin .Ориентирай се по корема му,пробвай с няколко парченца месо (или хлебарки) и виж колко ще се надуе,след време ще му изградиш режим въз основа на наблюденията ти  Thumb up .
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #365 -: 30 Октомври 2014, 16:54:14 »

Звачи да не го храня веднъж в седмицата, а по-често?
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #366 -: 30 Октомври 2014, 16:58:33 »

Всеки ден му предлагай и постепенно "ще му хванеш цаката".Дано да се оправи мъника!   Drink beer
Активен
monster_turtle
5 кожи

Неактивен Неактивен

;)

« Отговор #367 -: 30 Октомври 2014, 19:13:26 »

Давай му храна около 5 пъти в седмицата, това с мишките е пълна простотия, вярно животинчето затлъстява много от тях, НО това животинче няма нищо общо с останалите гущери. Мястото за припек на варана трябва да е минимум 55C, добре ще е да се държи температура около 60С, именно защото никой не спазва тези температури се затлъстява от гризачите. Добре е да има къде варана да копае тунели, и затова трябва да му се осигори поне 60см. дълбочина на грунда, който задължително трябва да е 75-80% почва и пясък 3 към 1, останалото може да е пресован кокосов субстрат умешън с торф от калифорнийски червей. Тук температурата пак е от значение, защото ако не е горе посочената има вероятност от запушване, но тук говоря за по-малките ( 25-30см. ) Моят варан прави 2 години февруари месец, а сега е 60см. Отглеждането на варани не е много лесно начинание. Това със стоплянето до камината, всеки ден ли е ? Пробвайте да сложите гореописания грунд около 20см. и ще забележите значителна разлика в поведението. Иначе с кеф да си го гледате варана и пожелавам по голям терариум Wink .
Активен

Brachypelma smithi 1.0.0
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3752

exotic.bg

« Отговор #368 -: 30 Октомври 2014, 21:22:20 »

Аз бих препоръчал да се измери температурата на мястото за припек и при нужда да се коригира с по-мощна крушка или халогенен прожектор.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
monster_turtle
5 кожи

Неактивен Неактивен

;)

« Отговор #369 -: 30 Октомври 2014, 22:03:14 »

Температурата за припек най-точно се мери с инфрачервен датчик Wink .
Активен

Brachypelma smithi 1.0.0
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #370 -: 03 Ноември 2014, 10:42:34 »

Здравете,
смених грунда с горски мъх и Найден много му се кефи. Храненето ще трябва да се регулира, защото той яде по всяко време, не отказва месо. Излъгах го с една голяма хлебарка мъртвешка глава, глътна я но после отказва всякакви насекоми. Витамини и калций приема само с воденички или сърца. На разходките е спокоен, не напада кучето и сфинкса, само папагала предизвиква вълнение. Пишка и ака само в легенчето и като си свърши работата не влиза там, докато не се смени водата. Топлата точка се колебае м-ду 45 и 50 градуса, в зависимост от включването на климатика. Стои там от време на време, най-вече като се е нахранил. Белезите постепенно се смаляват.

Активен
hanko_2000
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 24

« Отговор #371 -: 05 Ноември 2014, 19:36:07 »

Здравейте, най-накрая и аз се сдобих с мечтания варан Drink beer
Уникално животно! Би трябвало да е момиче и е към 35см . Засега живее в 120-50-50см. За съжаление нямам апарат и не мога да кача снимки, но по натам ще има. Животинчето е страхотно!!!
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #372 -: 05 Ноември 2014, 20:11:06 »

Честито,да ти е живо и здраво!!Добре дошъл в клуба  Grin .
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #373 -: 06 Ноември 2014, 11:59:54 »

Ханко, честито! Да расте голяма и елегантна!
Момчета, Найден от три дена не е акал, да се притеснявам ли? Пишка си във водата. Иначе мъхът се оказа голямо попадение ( не е моя инвенция, а от руски сайт за рептилии, там след много проба-грешка, са стигнали до извода, че мъха е най-добрия вариант) животинката се рови в него, подмята го и има забавление, докато нас ни няма. Обича да зяпа през стъклото и следи какво става в стаята, като на телевизия.
Вие колко пъти в седмицата ги разхождате? Не че имам нещо против разходките, но много се катери по дивана и фотьойлите, по покривките се изкачва на невероятни височини.... та трябва непрекъснато някой да го следи и хваща при огромните му скокове от едно място на друго. Ще трябва да му намеря подходущ нагръдник за по-сигурно.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #374 -: 06 Ноември 2014, 19:01:50 »

Откакто го имам,съм го гледал на пясък,изхождаше си се нормално докат по едно време спря...един ден,3 дена,седмица,2,месец не се беше изхождал...Посъветваха ме да направя терариума с био почва (има тема във форума) направо ми спаси живота!Та хората ми отговориха,че ниската влажност създава проблеми при изхождането,пръскаи му по 1-2пъти на ден (зависи колко обилно навлажняваш).Хубаво е да си вземеш влагомер влажността е хубаво да е между 55% и 70%.Моя е голям дивак още и за 1 мин навън и почва да нервничи Cheesy .Иначе погледни по-назад в темата съм публикувал една снимка на един варан с повод.
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #375 -: 19 Ноември 2014, 13:52:03 »

Да раздвижа темата с няколко снимки.

Активен
donpipo
4 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 79

« Отговор #376 -: 22 Ноември 2014, 17:33:47 »

Браво.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #377 -: 22 Ноември 2014, 19:51:57 »

Хубавец!
Активен
Whiteboy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #378 -: 25 Ноември 2014, 11:55:38 »

Благодарим !  Drink beer Ето и снимка на пресата.  Grin

Активен
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 473

« Отговор #379 -: 25 Ноември 2014, 22:12:25 »

Удивителна и Уникална животинка...
Просто и аз искам такова нещо и ми е в списъка, но все още нямам възможността да му подсигуря всичко и се сдържам, но живот и здраве се надявам ,че ще имам и аз Smiley
Активен

Моля, прочети правилата!
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 22   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines