Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

14 Декември 2018, 11:50:59
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).
   Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 37 38 [39] 40   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Йеменски хамелеон (Chamaeleo calyptratus)  (Прочетена 154263 пъти)
Ангел Минков
8 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 332

« Отговор #760 -: 10 Август 2015, 14:30:06 »

Не знам при хамелеоните, но при хората може да се получи натравяне от добавки, съдържащи Витамин Д, което може да доведе до хиперкалцемия - натрупва се калций в меките тъкани и органи като сърцето, бъбреците и черния дроб, което води до болка и нараняване на органите. При бъбреците щетите са необратими.

Пак казвам - не разбирам от хамелеони, просто реших да го вметна ако някой се интересува. Може пък и да се окаже, че важи и за тях.  Wink
Активен
asensi_85
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 432

« Отговор #761 -: 10 Август 2015, 15:22:23 »

При хамелеоните даването на постоянно витамин Д води до същите последствия. Абсолютно никой достатъчно квалифициран ветеринар не би препоръчвал подобен тип сумплементиране. На българските ветеринари нямам доверие, тъй като в обучението в български университети няма курс за екзотични животни, темата дори не се засяга и доста често се случва да ми звънят от някоя клиника с молба за съвет. Специално за даване на добавки се консултирам с щатските форуми, американския херпетолог Мелиса Каплан и главния херпетолог на московския зоопарк д-р Василиев. Така че инфото, което давам може да се счете за достоверно.
Активен
rinusha
Ларва

Неактивен Неактивен

Публикации: 2

« Отговор #762 -: 28 Септември 2015, 07:28:49 »

Доста дълъг списък с безопасни растения
http://www.tikitikireptiles.com/pages.php?id=8
Активен
Shnureaga
Ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #763 -: 14 Януари 2017, 23:24:45 »

Здравейте, от 2 дни ми се завъртя една крастава мисъл в главата да си взема и аз едно хами Smiley Прочетох първите няколко страници от темата и установих, че са малко претенциозни животни, но вярвам, че ще се справя Smiley Основните щрихи, които си "нарисувах" за отглеждането им са следните:

1. Храна щурци всеки ден, като порасне може и през ден (кога се казва, че е "пораснал"?)
2. Минерали и витамини - Reptocal, Reptolife
3. УВ лампа 5.0 (какво е това 5.0?)
4. Отоплителна лампа с рефлектор........... на село баба ми слага на малките прасоци зимата една специална лампа дето бая им грее и сега не мога да се сетя името ?!
5. Просторен дом - смятам да измайсторя и украся по своя преценка, но да е поне 100х50х70

Кои породи са най-добре приспособими за дом. гледане? Виждам, че повечето от вас имат йеменски?

Отдавна съм гледал това клипче и от там дойде въодушевлението ми - https://www.youtube.com/watch?v=Z7NjRNvDlAE
Сестра ми спори, че това било фейк клипче, вие какво мислите?

Поздрави, ааа и с удоволствие и внимание ще прочета и науча още полезни съвети за отглеждането на хамито Smiley
Активен
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3732

exotic.bg

« Отговор #764 -: 15 Януари 2017, 11:21:08 »

1. Храна щурци всеки ден, като порасне може и през ден (кога се казва, че е "пораснал"?)

Ако говорим за йеменски като достигне около педя размер е пораснал Smiley

2. Минерали и витамини - Reptocal, Reptolife

Това е добър, изпитан вариант, но има и други алтернативи. Примерно Zoomed Reptivite. Някои хора са на мнение, че ако има добра UV лампа няма нужда от витамин D3. Аз мисля, че за по сигурно в добавките трябва да има. В Tetra Reptocal и в Zoomed Reptivite има и витамин D3.

3. УВ лампа 5.0 (какво е това 5.0?)

Казано на прост език - колко UVB лъчи излъчва. Пише го на лампите.

4. Отоплителна лампа с рефлектор........... на село баба ми слага на малките прасоци зимата една специална лампа дето бая им грее и сега не мога да се сетя името ?!

Прасетата вероятно са навън и тази лампа е много мощна. За вътре е достатъчна една рефлекторна крушка 60W или дори 40W ако е достатъчно топло във вас.

5. Просторен дом - смятам да измайсторя и украся по своя преценка, но да е поне 100х50х70

100 е височината нали?

Кои породи са най-добре приспособими за дом. гледане? Виждам, че повечето от вас имат йеменски?

За начало йеменски. То и темата е за него. Ако имаш интерес към други видове заповядай в другите теми да зададеш въпросите.

Отдавна съм гледал това клипче и от там дойде въодушевлението ми - https://www.youtube.com/watch?v=Z7NjRNvDlAE
Сестра ми спори, че това било фейк клипче, вие какво мислите?

100% монтаж. Окраската на йеменския варира от бледо зелено, почти белезникаво през зелено, бежово, кафяво до черно. Има някои жълти петна. Бременните женски понякога изкарват предупредителна окраска за да гонят мъжките - ярко жълти петна на черен фон.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
Shnureaga
Ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #765 -: 15 Януари 2017, 13:39:45 »

Ако трябва да е 1 метър висок ще трябва да мисля да бъде с вратичка........ за изпражненията разбрах че ставали на топчета, ама на едно място ли ги отделя или ако се завира на трудно достъпни места не е ли неудобно да се чисти?

За щурците/скакалците - чух че са по 10 ст./бр., но колко мога да му взимам накуп, в смисъл след 2-3 дена няма ли да измрат ако му взема повече накуп?  Salamander
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1311

« Отговор #766 -: 15 Януари 2017, 19:37:13 »

Скакалците са скъпи и рядко се продават. Щурци можеш да си взимаш за седмица напред. По-лесно се отглеждат. Ако са все още без крила, но едри по 1,5 см. им остава още месец живот. За малко Йеменско хамелеонче ще ти трябват 40-50 средни щурчета (дълги по около 7-10 мм.), като с нарастването на хамелеона отначало нараства и големината на щурците, а по-късно и бройката до "порастването" му, т. е. както каза Ники педя размер. За отглеждането и съхранението на щурците има друга тема. Успех с начинанието!
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
Bo
Ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #767 -: 12 Юни 2017, 12:21:19 »

Здравейте,
днес 12.06 хамелеонката ни снесе яйца за първи път. Очаквахме ги след около 2 седмици.  Има ли някой, който има инкубатор, но не го ползва и може да ни услужи срещу половината бебета?
 По късно ще кача снимки на хамитата...Благодаря предварително!
Активен
Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

Публикации: 8

« Отговор #768 -: 04 Ноември 2018, 22:42:59 »

Здравейте, прочетох доста от темата, но едно нещо не можах да разбера - светлината. Ясно, че трябва да е УВБ и да има Хот спот за да се грее животинчето, но не ми е ясно дали може да го направя с 1 лампа. Става въпрос за Solar Glo , имаш ли представа дали е качествена и дали в терариум с размери 500х400х700 (ДхШхВ) ще е прекалено топло, защото го дават на 10 см, че е 35C. Терариума ще е от дървени плоскости, като ще има мрежа от едната страна по височина + тавана. Благодаря ти много.
Петър.
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #769 -: 05 Ноември 2018, 08:57:33 »

Тази лампа ще осигурява топлото петно, но като цяло в терариума температурата ще е колкото е в стаята, където се държи. Може би малко по-висока. За този терариум трябва да е поне 125 W. Нямам собствени наблюдения над продукта, но според техническите характеристики изглежда добре. Мисля, че е доста скъпа.
Активен

Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #770 -: 05 Ноември 2018, 12:53:28 »

А за топлото петно не може ли да изпозлвам една най - обикновенна лампа с волфрамова жичка ? За УВБ-то е ясно, че ще взема.
Активен
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3732

exotic.bg

« Отговор #771 -: 05 Ноември 2018, 16:37:30 »

Можеш да ползваш обикновена рефлекторна крушка от 2лв.

В този случай за UV не ти трябва Solar Glo, а нещо от сорта на Repti Glo  5.0 UVB (новото име май беше Repti Glo 100).
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #772 -: 05 Ноември 2018, 19:21:59 »

Имам още няколко въпроса. Ако териариума е от ПДЧ има ли вероятност да изгние от влагата ? На дъното му ще сложа стъкло с 100-150мм стъклени стени, за да се задържа влагата в него, а не по пдч-то. HDF или ПДЧ е за предпочитане ?
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #773 -: 06 Ноември 2018, 09:59:16 »

През ненапукана повърхност на ЛПДЧ (ламинирани плоскости от дървесни частици) и HDF не може да проникне влага. Прониква през отрезите. На Йеменския хамелеон не се подържа висока влажност. Страните с мрежа също ще осигурят добро проветрение, така, че няма опасност. HDF и МDF са влагоустойчиви (като HDF е най-качествен от трите изброени материала) и много по-качествени от ЛПДЧ. За голо ПДЧ (талашит) и OSB няма смисъл да говорим. Smiley
Активен

Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #774 -: 06 Ноември 2018, 19:15:52 »

Да ви попитам, "Бамбука на щастието" - Драцена Сандериана, токсична ли ще е за хамелеона, защото пише, че листата и са слабо токсични ?
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #775 -: 07 Ноември 2018, 09:01:45 »

За тази драцена не зная дали е опасна. Не е много подходяща за декорация на терариум на хамелеон според мен. Обикновено се използва Фикус бенджамин, който също се води токсичен в някаква степен, но не вреди на хамелеоните и те си похапват листа от него понякога. Към бенжамина в терариума може да се добави декоративна конструкция изработена от тънки бамбукови или тръстикови стъбла, по които гущерът може да се катери. Правят се във формата на стълбички, мостчета и т. н.
Активен

Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #776 -: 07 Ноември 2018, 20:36:51 »

Здравейте, взех животинката, до събота ще е в стария терариум. Възможно е да ви претиснявам малко докато свикна. Защо докато се разхожда и се плези чат - чат, облизва се все едно. Живяла е с мъжки, на 7 месеца е, казаха ми че като снесе , яйцата ще са оплодени. Някой който му се занимава да ги излюпва има ли ?
Активен
Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #777 -: 14 Ноември 2018, 17:59:44 »

Здравейте, отново съм аз Smiley Сглобих терариума на Петъл (така го кръсти детето, нищо че е женска:) ) Моля за коментари с градивни критики, ако има. Второто ми питане е относно субстрата по земята, какъв да бъде ? В момента е с кокосов субстрат (без чипс), но много трудно му се виждат изпражненията, а те миришат доста лошо. Какво ви е мнението за пясък + големи камъчета - 2-3 см. Бях чел за някакъв специален пясък - ядлив. Има ли такова нещо ? Благодаря

Активен
Entrax
Втора ларва

Неактивен Неактивен

« Отговор #778 -: 15 Ноември 2018, 07:44:45 »

Понеже не виждам как да си редактирам поста, ще направя нов.
Какво ще кажете за тези 2 вида :

Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #779 -: 15 Ноември 2018, 08:52:30 »

Обикновено здравият Йеменски хамелеон се храни високо над земята (в случая субстрата на дъното на терариума). Ако не му се позволява да се храни на дъното, няма значение каква ще е настилката на дъното. В най-общия случай хранилката (купичка) се закрепя някъде по средата на височината на терариума. Може да му се държи в ръка, докато се храни и след това да се вади навън, ако естетично не стои добре и дразни наблюдаващите. Добре е да е под някоя от лампите. На дъното и се насипва половин сантиметър калциева добавка, като насекомите за храна също преди това са "отъркаляни" в добавката.
Активен

Страници: 1 ... 37 38 [39] 40   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines