Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

01 Март 2021, 21:25:46
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 2 [3]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мухъл  (Прочетена 15169 пъти)
Slavov
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 129

I don't do it, 'couse i done it!

« Отговор #40 -: 12 Август 2013, 09:37:45 »

Здравейте, появява се мухъл, и физически го махам, но май не е достатъчно, защото пак се появява след седмица, освен с цялостно сменяне на субстрата, друга хитрина има ли ?
Активен

Блага дума с пистолет, е по-силна , отколкото само блага дума

Xaruno
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 632

« Отговор #41 -: 12 Август 2013, 12:44:04 »

Не, мухълът има въздушен и субстратен мицел. Махайки само горния го лишаваш от спороносните апарати, но субстратният мицел отново образува въздушни хифи.
Активен

CHI MO NAMIDA MO NAI
Slavov
5 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #42 -: 12 Август 2013, 13:06:26 »

Ехе чък норис в биологията, демек махам горния слои слагам нов кокос и така нататак се гоним с мухъла ...
Активен

Xaruno
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 632

« Отговор #43 -: 13 Август 2013, 17:49:21 »

Мразя Чък Норис...
Измий терариума с белина веднъж, после със сапун. За най-сигурно премахване.
Активен

CHI MO NAMIDA MO NAI
Slavov
5 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #44 -: 13 Август 2013, 20:28:58 »

Благодаря!
Активен

Dejmos
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 26

« Отговор #45 -: 02 Март 2014, 19:18:52 »

Ще споделя две идеи за сигурно обезпаразитяване на украсата за терариума.

1. Калиев перманганат - много силен окислител и смъртоносен за всякакви гадини. С разтвор на калиев перманганат съм обработвал дървени предмети срещу плесенясване. Накисване или намазване с четка на няколко слоя. ПОЛЗВАЙТЕ РЪКАВИЦИ! Недостатък - променя цвета на дървото, потъмнява го. Но пък в моя случай на бук придадох цвят на орех, така че може и предимство да е. Не знам как би подействал на синтетична украса, но за нея гореща вода и сапун е достатъчна.

2. Кислородна вода с висока концентрация. Купувал съм си от магазини за химически консумативи 30% перхидрол. Може да се купи и от някои аптеки с поръчка. НЕ РАБОТЕТЕ С КОНЦЕНТРИРАНИЯ ПЕРХИДРОЛ, ПО-ОПАСЕН Е ОТ КИСЕЛИНА! ДОРИ ЗА РАЗРЕДЕНИЯ ПОЛЗВАЙТЕ РЪКАВИЦИ! Разреждате го с вода до 5-10% концентрация и киснете или мажете третирания предмет с него. Дърво не съм обработвал и не знам дали няма да го изсветли леко. Убива всякакви зарази и микроорганизми. Дезинфекцирал съм по този начин, но с 3% разтвор какво ли не - от бидона за кисело зеле, до вмирисани обувки (те миришат от микроорганизмите, хранещи се с потта и парчета кожа). Няма да има проблем да се ползва не само за дърво, но и за всички елементи на терариума. Най-хубавото е, че след изсъхване не остават вредни вещества.

Но това е за унищожаване на съществуващи микроорганизми и плесени. Ако след това третиране не се защити дървото от влагата, сигурно ще мухляса пак (много по-трудно при перманганата, но рано или късно ще стане). Описания по-горе вариант с безир е добър, но отнема много време и усилия.
Аналогично е да се импрегнират с други видове масла. Предлагат се различни масла за обработка на дървени предмети - ленено масло (то е проблемно, бавно полимеризира, много се чака докато втвърди), "ускорено" ленено масло (втвърдява се много по-бързо и мирише по-малко), TrueOil или Балсин (масла за импрегниране на приклади). С изброените е добре да се загрее дървото във фурната до около 50*, порите му се отварят и поема по-дълбоко. В Практикер има и едни масла за защита на дървени мебели, оставяни на открито, ще свършат работа.
Активен
Страници: 1 2 [3]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines