Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

01 Март 2021, 21:02:23
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 [2] 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мухъл  (Прочетена 15168 пъти)
naHuka
VIP потребител
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 591

« Отговор #20 -: 10 Април 2009, 10:42:06 »

А няма ли по лесен начин за това....това с 1 сдмица се кисне не ме надъхва
Неможе ли просто да се лакира или нещо от този вид?
Защото пробвах този метод за киснене и варене но...само за 2-3 дни и ефекта беше нулев
Точно за месец и пак мухляса(не цялото дърво само основата която е в торф)
Активен

You need Satan,more than he needs you
Иво Катрафилов
VIP потребител
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 2033

Gecko Addict

« Отговор #21 -: 10 Април 2009, 11:00:03 »

Варенето със сол е абсолютно противопоказно, особено ако дървото се използва за аквариум.
Активен

Zdravko Peev
8 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 311

африканска гад

« Отговор #22 -: 10 Април 2009, 11:17:32 »

А според мен и неефективно, съдейки по нещата, които хващат мухъл вкъщи (макарони...), солта не му пречи, освен ако не си говорим за солниците край бургас Smiley
Колкото и добре да е дезинфекцирано дървото, ако попаднат спори на мухъл, ще се развие пак. Не знам да има някаква трайна защита.
Активен

Omnia meo nocet
naHuka
VIP потребител
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 591

« Отговор #23 -: 10 Април 2009, 11:37:17 »

Смених терариума на версиколора си преди месец...сложих едно чисто ново дървенце(Много добро) и точно за месец и мухалът се появи,това какво ще рече,че ако е влаголюбив трябва да слагам изкуствени дървета или..има и някакъв друг начин.
Активен

You need Satan,more than he needs you
xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1118

Ако животът ти поднася лимони...върни му лимонки!

« Отговор #24 -: 13 Юли 2009, 10:52:26 »

Смених терариума на версиколора си преди месец...сложих едно чисто ново дървенце(Много добро) и точно за месец и мухалът се появи,това какво ще рече,че ако е влаголюбив трябва да слагам изкуствени дървета или..има и някакъв друг начин.
Аз така си реших проблемите ... няма органично ... няма мухъл или поне повече трявба да се постарае човек, за да го пипне :-)))
Активен

Тарантулас ол дъ уей (да не се чете "Дърти тарантули на пътя" или "По-старият път на тарантулите"!)
arman
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 254

« Отговор #25 -: 13 Юли 2009, 13:25:00 »

Става с корк,но трябва да си поръчаш или да потърсиш в някой зоомагазин-май само на листи е корка тук.Аз влязох в един магазин за корк на пазара и там видях едно парче-доста ефектно,но не беше за продаване:(Продавачката ми каза че преди време е имало такъв,но сега коркът идва само на листи.
Активен

Убичам та жиуотноооо....
eXpress
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 492

Ако живота ти поднесе лимони.. Пийни една текила.X

« Отговор #26 -: 13 Юли 2009, 13:35:24 »

На Бриколаж има корк на рулца обаче е 15 лв. за метър квадратен.
Активен

New skype - evcho92
arman
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: 13 Юли 2009, 14:06:34 »

Скъпо е-аз си бях взел един лист(25-55см някъде) за 3-4 лева някъде-зависи от качеството,но не става на го сложиш в терариума-доста грозничко ще е-може на парченца за малки дървесни в малки кутийки,но те и без тях минават.Бях го взел корка за да си залепя свалените кожи на него,но така и не се наканих:(
Активен

Убичам та жиуотноооо....
Иво Катрафилов
VIP потребител
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 2033

Gecko Addict

« Отговор #28 -: 13 Юли 2009, 14:12:48 »

Че кое му е скъпото ако наистина е 15 лева за квадратен метър.
Активен

eXpress
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 492

Ако живота ти поднесе лимони.. Пийни една текила.X

« Отговор #29 -: 13 Юли 2009, 14:18:24 »

Като пораснат моите мисля да им сложа поне по едно парче корк така както някои слагат фото тапети. Мисля че ще стои доста добре и може би ще поддържа малко по-постоянна температурата ако е с 3 коркови стени.
Активен

New skype - evcho92
arman
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #30 -: 13 Юли 2009, 14:38:28 »

Ами незнам дали няма значение и качеството???.В магазина имаше бая избор-на мен ми трябваше само един лист де.
Активен

Убичам та жиуотноооо....
SHNICI
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 61

Just Me ^^

« Отговор #31 -: 14 Септември 2009, 07:58:32 »

Тва с корка е добра идейка, но в някои случаи е скъпичко (така ти се струва, тъй като освен за влечуги, за др незнам за какво ще ти трябва 1 квадратен метър "облицовка"), ако все пак си намерите по дебел корк било то на лист дебел, или парче. E тогава да видте цени (верно тогава е скъп).

Относно обработката на разни целулозни-дървесинни предмети, малко небих го препоръчал на всеки, но който реши и го направи (поне аз мога да геарантирам) 100% няма да има проблем:

МАТЕРИАЛ: Отивате на някои магазин за строителни материали, и търсите БЕЗИР (нещо което е от типа на лакза лакиране на дърво, но е къде къде по-рядко), служи за ИМПРЕГНИРАНЕ на дървесни материали, НЕ мухлясват, НЕ задържат микроорганизми, НЕ овлажняват, НЕ се раздуват. Освен това след "безиросванто" на дадения материал, ефекта му се засилва (все едно е естственно или току що откъснато/отчупено), смолата на бор-а има почти същия ефект и затова боровата кора мноого дълго време "изглежда свежа".

ОБРАБОТКА: почиствате това което неви харесва в парчето дърв което ще обработвате, ИЗПЛАКВАТЕ/ИЗМИВАТЕ го хубаво с вода (може да ползвате и почистващ препарат, но рискувате да сепромени цвета на дървесината, ако е по силен, но може все пак да опитате), сле дкоето при възможност във фурната ако не то поне 1-2 дена да стои да се ИЗСУШИ добре/напълно. МОМЕНТА НА ЦЕЛЕНАСОЧЕНАТА ЧАСТ: следкато вече е изсъхнало и няма какво повече да го оформяте или гасите, ако е достатъчно малко го слагате в подходящ съд (кадето можете да го "варите"), изливате безира вътре и го слагате на котлона (ПО ВЪЗМОЖНОСТ ДА НА Е НА ГАЗОВ КОТЛОН, от испаренията има малка вероятност да се запали течноста ако има открит огън около нея), натискате го с нещо, така че да "стои" на дъното (да е покрит с безир), и загрявате до завиране, ако е по голямо, го обръщате и другата му половина да "позаври" така че да попие безир навсякаде. Ако пък е прекалено голямо, то можете да вземете малко по-дълбочка тавичка или широка тенджера, загрявате безир-а до завиране в отделен съд, и го поливате обилно отвсякаде (ефекта е малко по-малък, но е достатъчен. Но най добре си е ако може да се накисне направо в безир-а). След тази му "баня" го оствяте да изстине (без да е накиснато вече в безир-а). Препоръчвам ви да го оставите след обработката 2-3 дена на ПРОВЕТРИВО място, така че да може безира да изсъхне и да се проветри напълно, ако можете да го сложите в топла сушилня ще е най добре.
Най накрая след тези интервенции/обработки е готово за употреба без да го мислите повече (след около година и половина/две, трябва да се обработи отново НО ТОВА САМО В СЛУЧАИТЕ ЧЕ Е ПОСТОЯННО 100% ВЪВ ВОДА КАКТО В АКВАРИУМ ПРИ РИБКИ, и то само повърхностна обработка намазване леко с безир отгоре ПО ЦЯЛАТА повърхност).

ВНИМАНИЕ: Опасност да се ЗАПАЛИ заврял безир, ако има открит огън пряко до него и/или кипне върху твърде горещия котлон. Отделя се ЗАДУШЛИВА МИРИЗМА от изпаренията(безира съдържа ацетон ако се нелъжа). Правете процедурата по възможност на открито и/или проветриво място. След изцапване можете да почистете с ацетон/разредител/лакочистител (ако е на дрехи предполагам ще ги повредите). "ИЗСУШЕТЕ го добре, така че да не се усеща миризмата му, според дебелината може да отнеме повече време за сушене(за да не задушите животинчето си).

Изпитано е в аквариум с риби, в банята(постоянно мокрено при къпане, изтрая без никакви изменения 3 години), в мивка (самото корито на мивката беше от "безиросано" дърво, 2 години го помня немръдна)

Успех на всички и честито на справилите се. ПРОЧЕТЕТЕ последната част внимателно, преди да предприемете действия (дане се прави от "малки", които нямат представа как да се пазят, а на своя глава прсто "опитват")

Поздрави: SHNICI - Жоро.
Активен

Just a NOOB Wink (просто новак)
Jim Crow
10 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 671

« Отговор #32 -: 30 Януари 2010, 17:34:48 »

Аз днес обработих едни коренчета във фурната на 190 градуса някъде за 20-тина минутки... ще видим развитието до дни..
Активен
Jim Crow
10 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #33 -: 01 Февруари 2010, 12:28:58 »

Не се получи само с фурната - днес гледам - мухлясват..
Сега ги варя, после пак ще ги сложа във фурната, а после мисля да ги покрия с нещо, но не със силикон..

1. Казаха ми, че за запазване на дръвчето може да се потопи във масло от кола, като попие и изсъхне - става вечно.. (но не знам дали ще се отрази по някакъв начин на животинката)
2. Този вариант мисля, че е по-добрият - да намеря лак за дърво - намазвам, изсъхва и надявам се край с проблемите Smiley

Какво мислите вие за маслото или лака?
Активен
shifftee
VIP потребител
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 277

« Отговор #34 -: 01 Февруари 2010, 12:51:15 »

Попринцип лакът (една ръка) отваря пори към материала, така че ако се спреш на този вариянт намажи поне 2 или 3 ръце лак като оставяй да изсъхне след всяка ръка преди да минеш пак.
Активен
Jim Crow
10 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #35 -: 03 Февруари 2010, 17:10:37 »

Сетих се, че имам безцветен лак за кола - дали ще стане с него? Не мисля, че по някакъв начин би навредило на тарантула.
Активен
xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1118

Ако животът ти поднася лимони...върни му лимонки!

« Отговор #36 -: 08 Февруари 2010, 14:18:47 »

Пластмаса ... варенето не й пречи, печенето във фурна е крайно нежелателно :-)) Не мухлясва, освен ако не е омацана с органични отпадъци. Но това става след известно време :-)
Активен

Тарантулас ол дъ уей (да не се чете "Дърти тарантули на пътя" или "По-старият път на тарантулите"!)
ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 161

« Отговор #37 -: 09 Февруари 2010, 17:29:40 »

Jim предполагам че дървото ти мухлясва само от долната страна която е в торфа?
Нямаше спасение при мен, с варене, в микровълнова фурна и какво ли не - след някои опити мухлясваше по-бавно, след някои по-бързо, но винаги мухлясваше.
Единственото спасение беше като намазах дървото отдолу (сама частта която беше в субстрата) със силикон за баня, безцветен и без мириз. Една година си изкара без мухъл без никакви проблеми
Активен
Jim Crow
10 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #38 -: 09 Февруари 2010, 20:18:18 »

Аз още чакам да изсъхне поредната ръка лак за кола.. после ще дам сведения Wink
Иначе едното камъче, което опекох само във фурната хваща 'малки зелени точици'...
Активен
Etamin
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 163

Boinae !

« Отговор #39 -: 16 Декември 2010, 10:00:19 »

А никои ли не е пробвал с изоподи или стоножки. И аз имам такъв проблем по бамбука и смятам да пусна изоподи обаче ме хвана снега и търсенето им ще е трудно.За сега сигурно ще ги лакирам в основата където е субстрата.Имам и един друг въпрос торфа нали е с по висока киселинност ако сложа там където е бамбука ще му пречи ли да се развива?
Активен
Страници: 1 [2] 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines