Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

01 Март 2021, 21:33:59
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Мухъл  (Прочетена 15170 пъти)
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 871

̿ ̿̿ ̿̿̿ ̿'̿'\̵͇̿̿\з=($,DMS,$)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿̿ ̿

« -: 04 Септември 2008, 14:14:07 »

Абе обикалям си по Витоша и си намирам готини кори и клони с дупки, пека ги във печката, суша ги и накрая пак хващат мухал. Има ли някъв начин на обработка или нещо каквото и да е било да не позволява този мухал да се развива. Даже имах и лозов клон който също мухляса. Тия дето ги продават по зоомагазините какви са че не мухлясват. И този мухал може ли сериозно да навреди на животинките?
Активен

xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1118

Ако животът ти поднася лимони...върни му лимонки!

« Отговор #1 -: 04 Септември 2008, 14:34:49 »

Някакъв спомен имам, че тези по магазините май са мангови, но не съм на 100% сигурен. То дървета много, търговци също ... горе долу иди, че го разбери манго ли е ром ли е ... :-Р
Активен

Тарантулас ол дъ уей (да не се чете "Дърти тарантули на пътя" или "По-старият път на тарантулите"!)
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3768

exotic.bg

« Отговор #2 -: 04 Септември 2008, 19:12:12 »

Някакъв спомен имам, че тези по магазините май са мангови, но не съм на 100% сигурен. То дървета много, търговци също ... горе долу иди, че го разбери манго ли е ром ли е ... :-Р

Мангови или мангРови? Ако не се лъжа има ит от двата вида дърво  Wonder
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: 04 Септември 2008, 20:04:10 »

Дам мерси за инфото какви са тези дървета, ама се пак питам дали мооже да ги обработя по някъв начин мойте си дръвчета и кори защото си ги харесвам? Се някой от вас предполагам ползва намерени декорации. И тогава да попитам също, на скорпиона си сложих сега един камък със дупки, понеже кората му беше мухлясала. Но този камък е от морето и е варовиков, това проблем ли е?
Активен

ELDEREST
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 249

Негър-скйор и жена-шофьор НЯМА!!!

« Отговор #4 -: 05 Септември 2008, 09:15:29 »

Аз за сега съм нямал проблем с варовиковите камъни .... даже в момента единия ми терариум има 2 такива и единият е станал укритие Wonder Дано наистина да няма проблеми Lips Sealed
Активен

Я, едно ангелче с крилца още мърда...ПРАС и то
умря...хахаха...
xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 05 Септември 2008, 10:38:29 »

Мангови или мангРови? Ако не се лъжа има ит от двата вида дърво  Wonder
Честно казано сефте сега прочетох за мангрови, не знаех, че има и такива :-))

Иначе за обработката ... купи си пластмасови и си решаваш проблемите :-)
Активен

Тарантулас ол дъ уей (да не се чете "Дърти тарантули на пътя" или "По-старият път на тарантулите"!)
QuacK
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 296

« Отговор #6 -: 05 Септември 2008, 12:30:35 »

Хм.. мисля, че добър вариянт са клони/дъски събрани от плажа. Обикновено дълго са киснали в морето (някои имат доста усукана форма-което е бонус) а след това така добре са изсушени от слънцето, че все 1 някой им е лепнал надпис "ЗА ТЕРАРИУМ".
Аз юли посъбрах от Варна и Камчия и вече над месец седят при авикуларията (където се пръска ежедневно) без проблеми.
Активен
ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 161

« Отговор #7 -: 15 Септември 2008, 01:13:11 »

Ох.. страшни проблеми бера тия дни.. на 3-6 пъти сменям терариумната декорация на новия ми терариум, побърках се с тоя мухал. Та да споделя от опит Smiley имам от тези готините купешки корени, обработени и т.н. ее да.. ама и по него хвана мухъл. Мухъл може да хване всяка повърхност без значение каква е, стига по нея да има някакви микроорганизми (незнам какви точно). По самия корен хвана на 2 места мухъл ама само на два многооо малки участъка, а по кокосовия ми орех целия.
Какво е решението:
1. Всяко клонче, кора и т.н. преди да влезе в терариума първо го пъхни в една тендрежа с вода в микровълновата да поври 15-20 мин Smiley тази термообработка ще убие всякакви микроргазними паразити и какво ли още не... при мен така стана кокосия орех идеално, няма повече мухъл Smiley
2. Корена които ползвах (купен от магазина) понеже нямаше как да го вадя и да го въря, там където е мухъла го изщкурках Smiley след това го намазах със силикон за баня само на местата където имаше мухъл Smiley по силикона не би трябвало да се завъди мухъл, ама да видим направих днеска... ще видим за нататък Smiley
Интересното е че по корена първите 2-3 дена нямаше мухул, само върху кокоса, което ме води на мисълта че корена си е бил идеален просто микрооргазнимите са попаднали варху него Smiley 
Общо взето това е Smiley взимате ли нещо от природата - задължително преваряване Smiley и се молите да не попаднат нови микроограгнизми варху него Smiley
За метода със силикона ще кажа до 1-2 дена да видя дали действа Smiley
Активен
botan
8 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 307

« Отговор #8 -: 15 Септември 2008, 05:38:36 »

А защо не пробвате с фунгицид? Термичната обработка ще избие всички гадове, да, но във въздуха има толкова много спори и мицел. Като постои на въздуха все ще хване някоя.
Активен
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 15 Септември 2008, 09:34:57 »

Аз имам нещо на ум и като го пробвам ще ви кажа дали ще има резултат, ама май доста време ще отнеме. Като по-горе беше писано за дърветата които са във морето, смятам във някъв съд да разтворя морска сол и да пъхна там някой яки дървета дето съм събрал, ще ги остава примерно 1 месец или 2 зависи колко ше издържат, да не почнат да се разлагат само. Мисля че солта ще ги консервира, после ще ги изваря да не почнат да кристализират солта върху тях и ще ги поизсуша във фурната и ще вида дали ще стане. Не ми е за 5-10 лв да си купя дърво, просто някой дръвшета много ме кефят
Активен

xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 15 Септември 2008, 09:54:43 »

Внимавайте с препаратите, първо се убедете, че не биха повлияли на здравето на любимците ви :-)
Активен

ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 15 Септември 2008, 11:48:27 »

Според мен само варенето 15-20 мин е достатъчно Smiley Вече се обедих Smiley по варената кора няма нищо.
Също и експеримента със силикона подейства !:) Там където имаше силикон по дървото не е мухлясало, а на други места където няма беше замухлясало Smiley
Не се притеснявайте от силикона,,, може да се сложи много тънак слой и да е почти незабелижим и пак ще пази от мъхъла Smiley
Активен
xfan
Трол
12 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 15 Септември 2008, 11:55:47 »

Виж това за силикона не се бях сещал , изглежда доста хитро, един вид импрегниране на дървото :-) КАто негативна страна се питам дали няма някаква възможност тея гадости да започнат да се развиват под силикона? Ако не е изсушено добре дръвцето?
Активен

ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 15 Септември 2008, 21:24:34 »

Ох.. взех да се побърквам с тоя мухъл Sad корена ми е мн голям да го навра в тенжера и затова го мазах частично със силикон, но той почна да мухлясва на какви ли не места. Та сега ще го преварявам на части,...
Що се отнася до силикона.. никакви проблеми Smiley по него нямаше грам мухъл. Бях го залепил и върху леко мокро парче и няма проблеми сега като го разлепих Smiley За всеки случай преди да мажете варху каквото и да е почистете мястото с ръка, после е желателно и със щурка Smiley и така.. скоро ще кажа дали и варенето наистина върши добра работа Sad
Активен
ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 17 Септември 2008, 00:17:16 »

Открих решението Smiley - всичко което не искате да хване мухъл - варене 15 мин в микровълнова и после може да си го изсушите там за още 4-5 мин Smiley това е Smiley вече няма мухъл Smiley
Активен
ToNyyYy
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 494

« Отговор #15 -: 17 Септември 2008, 02:14:45 »

На мен лично не ми се вярва мухала си е мухал като прекалявате със влагата така е аз до сега лично не съм имал такъв проблем
Активен

I am what i am
Отглеждам
ILiyan
6 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 18 Септември 2008, 16:05:51 »

Не е до прекаляването или не Smiley в единия ми терариум няма мн проветрение и е адски влажно, направо кално и няма грам мухъл Smiley а в този с мухула има мн проветрение и и е леко влажно и за 2-3 часа хващаше мухъл Smiley явно всичко е до микроорганизмите по предметитте вътре, аз така си го обеснявам... затова с преваряването няма никакви проблеми после Smiley поне засега...
Активен
gshoo
Модератор
11 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 19 Септември 2008, 11:21:42 »

Мдам трябва и аз да го пробвам тва със преваряването, а наи-гадното е че изпражненията на бодлотелките ми и те хващат мухал, чудя се дали партидата на субстрата не е нещо кофти? А уж е Exoterra! А възможно ли е понеже покраи терариумите имам растения, по-точно майка ми има доста растения, от тях нещо да прехвърча, някакви спори?
Активен

arman
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 254

« Отговор #18 -: 26 Декември 2008, 00:55:48 »

Aми аз пуснах при педерсенито една клонка -такава загледена от морето(много ефектна),обаче нали пръскам и тя взела да мухлясва,там където се допира в субстрата.Как се пазят от мухъл,укритията на влаголюбиви паяци?Имам доста кора(дъб май,вкъщи сме на дърва през зимата),дали ще стане за дървесен паяк(бтв намерих едни червейчета в корите-тлъсти такива,много апетитно изглеждат:)
Активен

Убичам та жиуотноооо....
kitana
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 405

« Отговор #19 -: 18 Февруари 2009, 13:29:03 »

Дървото може да се обработи като за аквариум-вари се 3 часа с малко сол,и се кисне 1 седмица ,като ежедневно се сменя водата.РАзбира се,първо трябва да се почисти,ако има какво да се чисти. Smiley Не знам доколко ще стане,но аз така правя с дърветата за аквариумите.
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines