Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

14 Декември 2018, 11:55:04
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).
   Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Огнен сцинк - Riopa fernandi  (Прочетена 8681 пъти)
Дидо_8810
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 127

« -: 14 Юни 2012, 23:31:36 »

Здравейте!!! Влюбих се отново, но този път в Огнен сцинк - Riopa fernandi. Можете ли да ми помогнете като ми кажете как се отглежда и т.н. Не разбирам английски, да знаете.  Embarrassed

Благодаря предварително!

Поздрави, Дидо.  Wink
Активен
Anton Naydenoff
Трол
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 410

- False start! -

« Отговор #1 -: 21 Октомври 2012, 23:00:32 »

Здравей! Чак сега попаднах случайно на темата.
За нещастие моят огнен сцинк почина месец след като си го взех и не разбрах от какво, така че не знам доколко е удачно аз да пиша какво знам по отношение на този страхотен вид африкански животни.
Въпреки това и само с няколко думи - родината на огнения сцинк са слънчевите савани на Того (Западна Африка). Това е гущер, който обожава да копае и да се заравя в почвата или в субстрата, който му е подготвен. Храни се предимно с насекоми - щурци, скакалци, хлебарки, ларви на бръмбари - както и с дъждовни червеи. Не би отказал също новородено мишле, парче телешко или пък яйце. Моят специално обожаваше по-едри щурци и ларви на Z. morio. Калцият и витамините са задължителни. Не са нощни животни, така че UV-лампата също е задължителна. Бях чел, че са изключително лесни, както за отглеждане, така и за развъждане - въпреки че сега съм малко по-скептично настроен към тези твърдения.
В крайна сметка не съм се отказал да опитам отново, така че скоро, когато пак се сдобия с двойка (което е сигурно, защото са прекрасни), ще напиша подробна статия за тях.
Поздрави! И ще се радвам, ако още някой напише нещо в тази тема, и то от лични впечатления.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 238

« Отговор #2 -: 09 Декември 2014, 09:29:37 »

Здравейте, от няколко месеза отглеждам два огнени сцинка. Понеже не мога да определя пола им, за сега приемаме, че са мъжки и женски. Казват се Риопа и Фернанди.

Много любопитни и позитивни животинки.

Обичат да ги галят и да ходят по ръцете на хората.

Доста са лакоми и се налага да ги храня с пинсета, за да няма каране и да знам кой колко е ял. Храня ги с насекоми, охлюви и червеи (всъщност не знам коя е любимата им храна, защото ядат всичко). Обожват водата и много често ги виждам да плуват и да се киснат в басейна. Въпреки, че са наземен вид, обичат и да се катерят. Зяпат от прозореца и гледат кой какво прави.
Мога с чисто сърце да кажа, че са едни от любимците ми.
Активен
Светослав Борисов
VIP потребител
7 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 269

« Отговор #3 -: 09 Декември 2014, 11:09:38 »

Страхотни животни!
Към диетата може да включиш и плодове.Естествено не като основна храна.
Активен
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: 09 Декември 2014, 12:11:37 »

Ще им предложа, но се съмнявам, че ще одобрят. Много си падат по месцето.
Активен
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 473

« Отговор #5 -: 10 Ноември 2016, 10:27:41 »

shedy , дали още гледаш сцинкове? И като цяло има ли някой да гледа в този форум и ако знае в България? BG
Активен

Моля, прочети правилата!
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 10 Ноември 2016, 11:09:29 »

Не, вече не гледам. Сега съм се прицелила в синеезичест сцинк, но още съм на етап събиране на средства. Доста са скъпи.
Активен
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 10 Ноември 2016, 11:13:12 »

Не, вече не гледам. Сега съм се прицелила в синеезичест сцинк, но още съм на етап събиране на средства. Доста са скъпи.
Тъкмо бях писах и в другата тема, защото мислех, че синезичест спада към огнения и е нещо като морфа и знам и аз Cheesy Ако не е тайна какви пари вървят огнените и ти успя ли да ги размножиш или какво се случи с тях, ако не е тайна?
Активен

Моля, прочети правилата!
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 10 Ноември 2016, 11:19:39 »

Не успях да ги размножа, защото изглежда бяха от един пол. Единият се разболя (спря да се храни) и не можахме да разберем от какво и .... умря. Другия го продадох. Трудно е да се определи пола при тях. Обаче са чудесни животни.
Активен
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #9 -: 10 Ноември 2016, 11:21:26 »

Не успях да ги размножа, защото изглежда бяха от един пол. Единият се разболя (спря да се храни) и не можахме да разберем от какво и .... умря. Другия го продадох. Трудно е да се определи пола при тях. Обаче са чудесни животни.
А тука с тази болест и трудното определяне ме разочарова и размисли Cheesy че нещо съм се прицелил в тия сцинкове (като цяло) и събирам информация от хора с опит или начетени за определени гадинки Smiley
Активен

Моля, прочети правилата!
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 10 Ноември 2016, 11:44:37 »

Мерак ми беше да ги размножа, но не се получи.
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1311

« Отговор #11 -: 11 Ноември 2016, 08:34:35 »

Доколкото имам информация и продаденият от shedy сцинк е умрял. Сещам за няколко такива сцинка внасяни преди и всички измряха много бързо. Тези на shedy живяха учудващо дълго.  Wonder
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
shedy
7 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 11 Ноември 2016, 08:36:47 »

Жоро, мисля, че те  си бяха възрастни. Въпреки това е жалко... Не знаех, че е умрял Ферди...
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines