Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

05 Август 2020, 00:27:48
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).

Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 21 22 [23]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Царевична змия (Pantherophis guttatus)  (Прочетена 104590 пъти)
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 473

« Отговор #440 -: 27 Март 2016, 15:19:08 »

Изчетох цялата тема, но все още не мога да си отговоря на всички въпроси...

1.Температура 30+ в топлата и 25-7 ще е добре ли за животното, защото тук четох, ще и на 20-25 им няма нишо, но дали живеят и се развиват както трябва?
2. Как може да се разпознае пола? Освен сондиране на 100%... има нещо да се глеса като белези, органи и т.н...
3. Зазимяването на какви градуси и за колко време става? И на каква възраст е хубаво вече да се прави?
4. Може би тоя е свързан с въпрос 3 и кога стигат полова зрялост? Мисля, че след това вече може да се зазимяват и да няма проблем да ги увредя с разтежа и развитие...
5. Колко често трябва да се хранят докато са малки и слдд това вече като са възрастен екземпляр? Виждам, че едни казват орез 4-5 дена, друг казва след изхождане 1-2 дена... та как е най-добре и правилно за малък и голям екземпляр...?

Мерси предварително за отговорите и ако може по опитните и информирани да отговарят, а не с предположения и догадки Smiley
Активен

Моля, прочети правилата!
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1341

« Отговор #441 -: 28 Март 2016, 08:41:59 »

Не можеш да си отговориш, след като си изчел темата, защото това е змия без особени претенции. Може да се отглежда всякак без това да и навреди. Произхожда от умерения климатичен пояс и може да зимува, но по-южните популации не зимуват. Кота цяло в терариумни условия зимуването е без значение. Ако ще зимува, това се започва още от първата година след излюпването. Зазимяват се само здрави и добре охранени животни. Освен със сондиране, полът може да се определи и визуално, за което трябва да имаш разнополови едновъзрастови и еднакви по големина екземпляри. Мъжките имат по-дълги опашки спрямо тялото, а женските по-къси. Който се занимава по-дълго време със змии свиква да определя половете "на око", но може да се мери и съотношението обща дължина наживотното - дължина на опашката от клоаката до края, дели се едното число на другото и полученият резултат е коефициент, който показва пола. Може да се храни и през 3-4 дена и през 10 дена. Зависи от охранеността на змията. Гладните змии пълзят неспокойно, душат по ръбовете на терариума, търсят възможност да излязат. Ситите спят навити. Моите ги храня, когато покажат признаци на глад. Това е много лаком вид и може да яде почти винаги, когато му предложиш храна. Ако се прекали животното затлъстява и, ако решиш да го размножаваш, може да има проблеми, особено женските. Ако не го храниш достатъчно няма да израстне в пълен размер и ще остане по-дребно от средното за вида. Полова зрялост настъпва рано, още през втората година, но ако заплодиш такава женска е вероятно да я "убиеш". Изчаква се да достигне поне 80% от големината и теглото на възрастен екземпляр. Това означава поне 110 - 120 см. дължина и дебелина в средата на тялото около 2,5 - 3 см. 
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #442 -: 28 Март 2016, 09:46:22 »

Мнооого ти благодаря за отговорите...

От горе написаното и прочетеното до момента разбирам, че половата зрялост стига в зависимост от хранене (да се храни на 5-10 дена, а не през месец и със съответно подходящи за размера мишки) и условия (температура, влажност и т.н), но не и преди 2 годишна възраст или горе споменатите размери(над 100см дълга и над 2,5см дебелина в средата на змията)...

Температурата пак разбирам ,че не са много претенциозни, но колкото по-добри условия, толкова по-добре(едва ли една змия на 22 градуса ще се развива с темпото на змия на 28 градуса)...

Зазимяването само да разбирам ,че е добре да се прави всяка зима ... независимо от размерите? Няма ли да навреди това на животното и да стопира растежа му ? Не е ли добре, когато вече е стигнало размемерите и е готово за размножаване да се зазимява преди сезона?!
Активен

Моля, прочети правилата!
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3762

exotic.bg

« Отговор #443 -: 28 Март 2016, 14:24:19 »

но не и преди 2 годишна възраст или горе споменатите размери(над 100см дълга и над 2,5см дебелина в средата на змията)...

Не "или", а "и".

"поне 110 - 120 см", означава ">=110см.", не ">100см."

Wink
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #444 -: 28 Март 2016, 17:11:25 »

Thumb up Write Book Drink beer

Благодаряяя...
Активен

Моля, прочети правилата!
Nurikod
3 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 47

Хакуна Мататаа

« Отговор #445 -: 21 Април 2020, 19:48:19 »

Днес си взех първата змия... царевичен смок албинос... момиче е  Snake
Приготвих отдавна терариум за нея 60/45/45. Питах в магазина и казаха че няма проблеми да я оставя на по-голямо място стига да има достатъчно укрития. И си е така.  Snake
Обаче защото съм скрита блондинка  Tongue чак когато се прибрах и оправих всичко, и я настаних, се сетих че имам празен терариум 25/25 който съм подготвила за хаморито ми когато порасне още малко.  Spider

Та на въпроса... дали няма да е по-добре да настаня змията в по-малкия терариум за 2-3м докато порасне малко повечко. Да си призная така ще мога и по-лесно да я откривам да я наблюдавам. А и наистина е малка... побира ми се в шепата.   Embarrassed
Активен

Ангел на купон в ада.
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1341

« Отговор #446 -: 22 Април 2020, 08:04:45 »

Добре е наистина отначало да е в малкия терариум, но да не остава дълго в него, защото се забавя растежа. В терариум с размери на дъното 25/25 см. смочето може да остане, докато достигне дължина 50-60 см. В големият 60/45 см. може да се отглежда възрастен Царевичен смок около 150-160 см.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
Nurikod
3 кожи

Неактивен Неактивен

Хакуна Мататаа

« Отговор #447 -: 22 Април 2020, 09:42:47 »

Имам и един за дървесен паяк 25/30 който мога да сложа с капака нагоре и да използвам дългата част.
Но през нощта си е сменила кожата и не искам да я стресирам повече от нужното като я местя пак. А и в малкия може да няма място за мокрото скривалище дето е сега.
Ако видя че изследва дома си тези дни може и тук да остане.
Така или иначе ако се развива добре още след 6м ще ми се струва твъде голяма за малкия терариум. Мислех да е там само месец два да и е по добре.
Активен

Ангел на купон в ада.
Nurikod
3 кожи

Неактивен Неактивен

Хакуна Мататаа

« Отговор #448 -: 20 Май 2020, 20:26:32 »

Искам да питам нещо за смока ми.

Вече 4-5дни се държи странно. Дори вечерно време не се разхожда из терариума си. Не се крие в тунелчето си както предпочиташе а в едно друго скривалище. За малко се премести в мокрото но оак се върна.
Малка е и е нормално да не е най спокойните но предните дни видях че е доста но напрегната и по защитнически се държи. Днес се храни нормално.

Не виждам пердето на очите но възможно ли е това да е нормално поведение преди смяна на кожата. Когато я взех още същата вечвр я смени и вече е повече от месец. Не знам колко често да очаквам да я сменят докато са малки. Храни се на 4-6 дни още с новородени мишлета.
Температурата също е в норма. В момента е 28 на топло и 25.7 на студената част. Тя самата е по средата.

Сигурно са само притеснения на новака но бих искала да чуя мнемието ви.
Активен

Ангел на купон в ада.
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3762

exotic.bg

« Отговор #449 -: 21 Май 2020, 08:20:51 »

Възможно е да сменя и това да е причината. Аз поне е виждам проблем.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
Nurikod
3 кожи

Неактивен Неактивен

Хакуна Мататаа

« Отговор #450 -: 21 Май 2020, 16:24:33 »

И аз почвам да мисля така.
Вече е така почти от седмица вече е по бледа.
Надявам се да няколко дни да си я смени.
Активен

Ангел на купон в ада.
Страници: 1 ... 21 22 [23]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines