Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

19 Март 2019, 12:27:21
Новини: В памет на САВА

Екипът на exotic.bg не толерира неспазването на ПРАВИЛАТА и неграмотното писане! Пишете на кирилица. Слагайте главни букви и препинателни знаци. Не замествайте български букви с цифри (4, 6).
   Начало   Помощ Търси Календар Галерия Вход Регистрирай  
Страници: 1 ... 127 128 [129] 130   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Леопардов гекон (Eublepharis macularius)  (Прочетена 370039 пъти)
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

Публикации: 3738

exotic.bg

« Отговор #2560 -: 07 Март 2017, 17:45:07 »

Може да се направи от обикновена кутия от сладолед. Пробива се дупка за да може геконът свободно да влиза. Вътре се слага смес от торф или кокосов субстрат с пясък и се пулверизира периодично. Някои фирми продават готови такива укрития, които имитират камък с дупка.
Активен

Продавам ХИЩНИ РАСТЕНИЯ - от 5 лева Link
Търся МЪЖКИ тарантули за размножаване: Link
Купувам ЖЕНСКИ тарантули: Link
mybabybook
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 32

« Отговор #2561 -: 07 Март 2017, 18:49:15 »

Торфа какъв трябва да е- този обикновения, който продават по цветарските магазини ли? Защото кокосов сустрат в местния зоомагазин нямат.
Активен
gam3_0v3r
9 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 473

« Отговор #2562 -: 07 Март 2017, 20:53:01 »

Ако е от цветарски гледай да е чист и да няма някакви смески или добавки и т.н да навредиш на гекона...
Активен

Моля, прочети правилата!
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

exotic.bg

« Отговор #2563 -: 07 Март 2017, 21:54:24 »

В цветарските магазини не съм виждал чист торф. Давам инфо на ЛС.
Активен

Stoyanov
2 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 21

« Отговор #2564 -: 04 Юни 2017, 18:17:47 »

Здравейте : ) Имам следния въпрос .. Smiley Колко екземпляра могат да съжителстват в 1 голям терариум 140/60/60 ?
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 1313

« Отговор #2565 -: 05 Юни 2017, 07:44:13 »

Един мъжки и няколко женски, до 3-4, ако има достатъчно отдалечени едно от друго укрития (по 2 на гущер) и някоя от женските не се опитва да доминира и "тормози" останалите.
Активен

Жоро, отглеждам :    Link
Gecko14
1 кожа

Неактивен Неактивен

Публикации: 16

« Отговор #2566 -: 18 Юли 2017, 14:57:43 »

Здравейте отдавна не съм писал но ето как стоят нещата. Значи тази година не можах да си взема лео гекона защото трябваха парите за нов телефон понеже старият издаде багажа. А и сега имам малко  работа със аквариума за бетата и затова другата година ще си го взема. И така питам дали списъкът ми е достатъчен за бебе геконче:

Терариум  Evil (засега такъв а по натам ще видя за по голям) Dragon PET-PLAZA Пластмасов терариум Flat Jumbo- 45x30,5x17

Нагревателно килимче  Evil (твърде голямо ли е за обема на терариума или не) Dragon Ултра тънък нагревател 14w - 28x28cm.

Укрития, щурци и брашнени червей задължително

Калций и витамини на зоомед

Пинсета, дигитален термометър exo terra thermometer PT2472

И един таймер и мисля общо взето е това. Поправете ме ако не е така или трябва още нещо. Благодаря предварително за отговорите.  BG
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #2567 -: 20 Юли 2017, 11:50:48 »

Този терариум е огромен за малко геконче, но, ако се храни без проблеми, може да живее вътре. За първата година му е необходимо не повече от 2 литра кутия. Отоплително килимче е необходимо само зимно време, ако терариума е в студено помещение. Иначе, при 20*С в стаята през зимата не е необходимо да се топли. Може да се замени с рефлекторна лампа, която да топли кутията отвън.
Активен

Gecko14
1 кожа

Неактивен Неактивен

« Отговор #2568 -: 20 Юли 2017, 15:08:50 »

Аха ами аз имам една хубава нова 5,5 литрова кутия със размери 25,5/16,5/12 см Д/Ш/В. Значи килимче през зимата, храна, две укрития , купичка с вода и с Калций и малко щурци и брашнени червей. А само да попитам може ли да се сложи килимчето под кутията без да се залепва на кутията, смисъл да топли ама да не е залепена за да не разтопи пластмасата, да е на няколко милиметра под кутията (то нали килимчетата се продават със силиконови крачета за терариума). И ако я оставя така да сложа ли някаква подложка под килимчето за да не прегори дървото (шкафчето където ще стой кутията). Благодаря предварително за отговорите.  BG
Активен
ivanyanev
VIP потребител
5 кожи

Неактивен Неактивен

Публикации: 126

« Отговор #2569 -: 20 Юли 2017, 20:02:53 »

Напълно НЕ съм съгласен с отговора на George! Целта не е да си правим експеримент с животинчето дали ще оцелее или не! Гледам бебетата си в 5 литрови кутии докато пораснат малко (но не една година..понеже при добри грижи 7-8 месечно вече ще е към 50-60 грама и едва ще може да се завърти вътре.. да не говорим ако е в кутия 2 литра...), след което ги местя в по-големи кутии (лично аз използвам с размери 45х30см). Отоплявам с килимчета с терморегулатор, като съм сложил килимчето на 1/3 от кутията и поддържам 30-32 градуса в топлата част и така в студена се получава около 25-26 (така се предоставят най-добрите температури за растежа на едно леопардово геконче и няма да се притеснявате от прегряване през лятото).Освен калция с витамин д3 трябва да си купите и мултивитамини (лично аз си правя смеска от 2/3 калций с витамин д3 и 1/3 мултивитамини)  Gecko
Активен

IvanGeckos
Gecko14
1 кожа

Неактивен Неактивен

« Отговор #2570 -: 20 Юли 2017, 22:33:51 »

Ясно, благодаря за отговора. А само да попитам колко ви е вата на килимчето на кутията 45х30 см? И да щом поотрасне ще му взема и кутия с такива. Като стане вече възрастен ще му купя терариум. А не разбрах дали може килимчето да не се залепва, а да стой отдолу?
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #2571 -: 21 Юли 2017, 07:42:16 »

Не съм привърженик на килимчетата и никога не съм ги използвал. Не съм привърженик и на отоплението на леопардови гекони. Просто ги държа в топла стая, в която температурата не пада под 20*С. В много крайни случаи съм ползвал рефректорна лампа, насочена към терариума, намираща се на около 10-15 см. извън него. Килимче без терморегулатор е много рисков вариант. Може да опече животното или, ако терариумът е стъклен и то се намира под него, да спука дъното. Ако толкова държиш да ползваш килимче, купи едно 15 - 25 ватово, постави под него платно от нещо негоримо, примерно азбест. Върху него нареди през 5-6 см. ивици от изолационен материал - дървени летвички с дебелина 5-6 мм. или ивици фаянсови плочки. Над тях постави терариума. Другият по-добър вариант е, да поставиш в терариума отоплителен камък 7-8 вата. Камъкът също да е изолиран от дъното, ако терариумът е стъклен. Когато гущерът желае да се топли, ляга на него.
Активен

Gecko14
1 кожа

Неактивен Неактивен

« Отговор #2572 -: 21 Юли 2017, 12:56:50 »

Значи мисля според теб както ми каза нагревателния камък да взема. Просто във стаята където ще бъде гекона се отоплява когато има хора в нея (за зимата говоря. А като съм на даскало не се отоплява) и като взема този камък когато е топло във стаята да го изключвам ли? (Добре де тъп ми е въпроса но по добре да знам отколкото "проба, грешка" ) и благодаря много George все пак съм начинаещ акварист и терарист.

10вата достатъчни ли са за бебе леопардов гекон Exo Terra Heat Wave Rock PT2002 10W   15.5 x 15.5 cm или 5вата?
Активен
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

exotic.bg

« Отговор #2573 -: 22 Юли 2017, 13:22:52 »

10 вата е повече от достатъчно дори за двойка възрастни. Аз с такъв камък топля моите. Зимата са в мазето -зазимени, но температурата не пада под 7 градуса. Естествено през 3-те месеца зимен режим имат само вода. Не ги храня тогава.
Активен

George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #2574 -: 24 Юли 2017, 07:53:38 »

За малка кутия 5 вата стигат, но както казва ivanyanev, ако преминеш направо на голям терариум (кутия), можеш да вземеш 10 вата. Тогава гекончето ще има топло и хладно място. Само ще си избере къде да стои.
Активен

Gecko14
1 кожа

Неактивен Неактивен

« Отговор #2575 -: 28 Юли 2017, 10:56:53 »

Значи ето какво съм избрал: стъклен терариум 30/20/20 д/ш/в един човек прави аквариуми и терариуми онлайн. Така той продава и терморегулатор, ще взема и едно килимче 4-5вата и така ще бъде докато не порастне. А само да питам за едногодишен гекон 60/30/30 много голям ли е?
Активен
Niki
Админ
Терарист

Неактивен Неактивен

exotic.bg

« Отговор #2576 -: 30 Юли 2017, 14:26:40 »

Екстра е този размер за едногодишен гекон.
Активен

stefan
Втора ларва

Неактивен Неактивен

Публикации: 5

« Отговор #2577 -: 14 Януари 2019, 14:28:10 »

Здравейте,
От четвъртък имам и аз геконче на няколко месеца е от юни или юли е и искам да попитам глината, тази която съхне на въздух отровна ли е за него? Направих му такова укритие, обаче той не иска да спи в него, а спи точно до него. Няколко пъти го виждах да влиза вътре и веднага излиза. Или нещо не съм направил както трябва или моят гекон нещо не е наред и си спи навънка.
Активен
George
Модератор
13 кожи

Неактивен Неактивен

« Отговор #2578 -: 15 Януари 2019, 09:04:40 »

Това укритие изсъхнало ли е добре? Отделя ли някаква миризма? Гущерите усещат и много слаби концентрации на химични вещества, такива, каквито на нас вече не ни миришат. Извади това укритие и го остави на топло да си доизсъхне, а сложи нещо безвредно, примерно картонена кутия или картонена опаковка от яйца, за проба. Може гущера просто да не иска да стои в укритие. Освен това, когато имат укритие, малките гекончета остават доста "диви".
Активен

stefan
Втора ларва

Неактивен Неактивен

Публикации: 5

« Отговор #2579 -: 20 Януари 2019, 10:20:18 »

А понеже ще си взимам истински терариум скоро, защото моят е импровизиран от стар аквариум с какво да го дезинфекцирам? 
Активен
Страници: 1 ... 127 128 [129] 130   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

© exotic.bg 2007 - 2015 | XHTML | CSS | карта на сайта | Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2011, Simple Machines